Ознака: Владимир Зеленски

Ветена воена помош при посетата на американските функционери во Киев обвиена...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министерот за одбрана Остин Лојд вчера престојуваа во Киев, каде имаа средби со украинскиот претседател Владимир Зеленски. Претходно, посетата...

Зеленски: Украина веќе би ја завршила војната доколку имаше подобро оружје

Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека Украина „веќе би ја завршила војната со Русија“ доколку имала пристап до подобро оружје, како што е она...

Зеленски: Руските сили ја почнаа битката за Донбас, ние ќе се...

Руските војници ја започнаа битката за Донбас, изјави украинскиот претседател Влaдимир Зеленски во синоќешното видео обраќање, јави „Скај њуз“. – Многу голем дел од руската...

Зеленски: Тие сакаат буквално да завршат и да го уништат Донбас

Украинскиот претседател Владимир Зеленски предупреди за претстојна офанзива на руските сили во источниот дел на Украина, за време на своето видео обраќање, јави „Си-ен-ен“....

Зеленски: Преживеавме 50 дена, а предвидуваа дека ќе издржиме најмногу пет

Во своето последно обраќање, претседателот на Украина, Влaдимир Зеленски, рече дека Украинците треба да бидат горди што преживеале 50 дена под руски напад. – Поминавме...

Претседателската четворка го посети Зеленски во клучен момент за Украина

Претседателите на Полска и на балтичките земји денеска го посетија Бородјанка, град во близина на Киев, кој литванскиот претседател Гитанас Наузеда го опиша како...

Зеленски бара тешко оружје за одбрана на слободата

Украинскиот претседател Владимир Зеленски преку видеообраќање го повика Западот да испрати оружје, истакнувајќи дека е потребно за „да се спасат милиони Украинци, како и...

Зеленски: Ни треба тешко оружје за да ја прекинеме опсадата на...

Во своето последно видео обраќање, украинскиот претседател Владимир Зеленски рече дека украинските сили би можеле да ја прекинат опсадата на Мариупол доколку им дадат...

Зеленски: Не сум подготвен да дадам ниту еден дел од територијата...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски даде интервју за емисијата „60 минути“ на американската телевизија „Си-би-ес“, што се емитуваше синоќа. Зеленски рече дека е подготвен да се...

Зеленски: Можат да користат уште повеќе проектили, ние ќе одговориме

Украинскиот претседател Владимир Зеленски ноќеска упати предупредување до нацијата дека престојната седмица ќе биде клучна, ништо помалку важна од претходните како и и секоја...