8.1 C
Skopje
14.12.2019 - 12:38

Ознака: Владимир Зеленски

Немам доверба во никого, не сакам Украина да биде пион на...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски зборува за Доналд Трамп, Владимир Путин и за поделената Европа Автор: Сајмон Шустер Тајм Откако поминаа речиси шест месеци од неговиот мандат како...

Зеленски им порача на пратениците да одат на полиграф

Украинскиот претседател Владимир Зеленски им порача денеска на членовите на Комисијата за финансии во Парламентот да направат тестирање на детектор за лаги по повод...

Петиција за Зеленски да ги објави записниците од разговорите со Путин

Петиција со која се бара украинскиот претседател, Володимир Зеленски, да ги објави записниците од неговите телефонски разговори со рускиот колега, Владимир Путин, беше објавена...

Разговорите со Путин и со Бин Салман не се достапни за...

Белата куќа го ограничи пристапот до записите од телефонските разговори кои американскиот претседател ги имаше со лидерите на Русија и на Саудиска Арабија, со...

Импичментот на Трамп нема да ја реши политичката криза?

Доналд Трамп се соочува со можноста за импичмент поради телефонски разговор од јули со украинскиот претседател Владимир Зеленски, во кој американскиот претседател побара помош...

Европските лидери на тапет во разговорот помеѓу Трамп и Зеленски

Откако беа објавени детали од телефонскиот разговор помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот украински колега Владимир Зеленски, се очекува реакција од лидерите на...

Комичар и рокер ќе го водат парламентот на Украина?

По избирањето на претседател-комичар, Украина сега би можела да добие рок-ѕвезда како можен коалиционен партнер на Владимир Зеленски, пишува „Гардијан“. По резултатите од вчерашните парламентарни...

Сè уште нема план за средба меѓу Путин и Зеленски

Можноста за одржување личен состанок меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот украински колега Владимир Зеленски засега не се дискутира, изјави портпаролот на Кремљ,...

Прв официјален разговор на Путин и Зеленски

Претседателите на Украина и на Русија, Владимир Зеленски и Владимир Путин, разговараа телефонски за украинските морнари, кои во ноември лани беа уапсени во Керчкиот...

Зеленски – сламка на спасот за Украина?

По одржувањето на вториот круг од гласањето за избор на претседател на Украина, во кој со огромна разлика во добиените гласови во првиот круг...