-6.2 C
Skopje
25.1.2022 - 11:40

Ознака: Владимир Зеленски

Зеленски ја поздрави заложбата на Бајден за мир во Донбас

Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска ја поздрави „личната улога“ на претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, во обид да се постигне мир во...

Зеленски го смени шефот за контраразузнавање, се истражува можен пуч

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го смени Александар Руснак, шефот на одделот за контраразузнавање на Службата за безбедност и тоа го објави на веб-страницата. Во указот...

Зеленски: Војна помеѓу Украина и Русија би било погрешно сценарио

Украинскиот претседател, Влaдимир Зеленски, не ја исклучува можноста за целосна војна со Русија, но смета дека тоа би била најголемата грешка. За време на...

Зеленски: „Северен тек 2“ е опасно геополитичко оружје на Кремљ

Руско-германскиот гасовод „Северен тек 2“ е опасно геополитичко оружје на Кремљ, рече украинскиот претседател Владимир Зеленски на приемот на германската канцеларка Ангела Меркел во...

Зеленски: Враќањето на Крим на Украина е прашање на време

Крим никогаш нема да стане дел од Русија, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски, пренесуваат агенциите. Според него, „Русите никогаш нема да го сакаат Крим како...

Зеленски до Бајден: Кажете ни јасно дали одиме во НАТО или...

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски рече дека сака јасен одговор „да“ или „не“ од американскиот претседател Џо Бајден за планот на Украина за влез...

Зеленски: Украина не сака војна, но е подготвена за тоа

Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека голем број  руски трупи се сконцентрирани близу границите на Украина, поради што земјата, заедно со меѓународните партнери, бара...

Зеленски го повика Путин да се сретнат на фронтот во Донбас

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас. Зеленски изјави дека на сесијата...

Зеленски во рововите на фронтот: Целта на Русија е преку нас...

Украинскиот претседател Влодимир Зеленски во присуство на војската го посети регионот Донбас на границата со Русија. Тој, со панцир и шлем на себе, се...

Зеленски побара разговор со Путин за конфликтот во Украина

Украинскиот претседател Владимир Зеленски побара разговори со рускиот претседател Владимир Путин околу ескалацијата на конфликтот во источна Украина, но сè уште не добил одговор,...