Ознака: владеење

Владеење на правото во латиноамериканските земји

Професорот што, во почетокот на седмата деценија од минатиот век, предаваше социологија на скопскиот Економски факултет, во едно предавање се осврна на состојбите во...

Вучиќ: Србија денес е најсилна

Претседателот на Србија испрати порака до лидерите на опозициските партии и, како што рече, нема да разговара со фашисти Доволно уништивте и разоривте, доста беше...

Непотизмот како стил на живеење и владеење

Притисокот на партиското членство и незадоволството, кое зовриваше од ден на ден во партијата, беа посилни од намерите на новата социјалдемократска власт за спроведување...

Алипашината џамија огледало на владеењето на правото

И покрај тоа што надлежните институции најавиле стопирање на изградбата на џамијата и комплетно ревидирање на целиот проект, сепак, градежните работи на џамијата не...

Прибе: Сѐ уште има проблеми со владеењето на правото и со...

Експертската група секогаш се трудеше да биде објективна и неутрална, нејзините извештаи не беа насочени против одредена политичка опција, а во корист на друга,...

Владеењето на правото повторно на испит

Практиката на континуирано правење преседани во правниот систем на Р Македонија, заради остварување одредени политички цели го компромитираат владеењето на правото. Дали и најновото објавување...

Политичката целисходност сѐ повеќе доминира над владеењето на правото

ОЛЕГ ШЧЕРБАК, АМБАСАДОР НА РУСКА ФЕДЕРАЦИЈА За перспективите на руско-македонската соработка, очекувањата од својот наследник, за Македонија помеѓу Западот и Русија, претстојниот референдум и, конечно,...

Убавината на нашата влада

Насловот на колумната е мисла на нашиот премиер, кој е очигледно вљубен во сопствената влада и своето беспрекорно владеење (надвор од правото, ама во...

Себија го продолжува владеењето на династијата Изетбеговиќ?

Доколку се остварат прогнозите за изборот на Себија Изетбеговиќ за кандидат за бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, ќе значи продолжување на владеењето на...

Темел на владината коалиција не е ЗУЈ, туку владеењето на правото

Во изминатиов период, пред изгласувањето на Законот за употреба на јазиците (ЗУЈ), во јавноста во повеќе наврати беше лиферуван идентичен став и на поединци...