12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 9:45

Ознака: влада

Бошњаковски: Сите материјали и целосната надлежност за „Монструм“ се во судовите

 Во овој момент како Влада нема да си дозволиме да коментираме судска постапка што е во тек и укажуваме дека сите материјали и целосната...

Куба без Кастро првпат по 60 години

Диаз-Канел го менуваше Кастро на големите политички настани, ги пречекуваше странските претставници и патуваше во странство како претставник на Владата. Сепак, ако се земе...

Заев: Прво проширување на парламентарното мнозинство, па реконструкцијата на Владата

Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека е сѐ уште рано да се зборува за реконструкција на Владата и оти прво треба да бидат завршени...

Заев: Прво проширување на парламентарното мнозинство, па реконструкција на Владата

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е се уште рано да се зборува за реконструкција на Владата и оти прво треба да бидат завршени...

Власта и опозицијата се усогласиле за законите за судовите и за...

Работните групи на СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за...

Три настани – три поуки за премиерот

Има неколку случувања што доживуваат своевиден обрт во изминатите месеци и што имаат придонес во релаксирањето на политичката сцена во Македонија. Случувања што доведоа...

Собранието ѝ изгласа доверба на Владата

Според предвидувањата, собраниската расправа за интерпелацијата, односно барањето на опозицијата за преиспитување на кредибилитетот на Владата предводена од СДСМ, заврши во корист на актуелната...

Реформските закони поминуваат лесно во Собранието

Според вицепремиерот Османи, постигнат е консензус меѓу власта и опозицијата за донесување на пакетот реформски закони за кои е потребна поддршка од две третини...

Бошњаковски: Владата внимателно ја следи ситуацијата со увозот на челик во...

Владата внимателно ја следи состојбата со најавите за ограничен увоз на челик во САД и во Европската Унија и, во согласност со развојот на...

Љубе Бошковски ќе биде советник за странски инвестиции во кабинетот на...

Љубе Бошковски ќе биде посебен советник за странски инвестиции во Кабинетот на премиерот Зоран Заев. Бошковски бил прворангиран од пријавените кандидати кои ги исполнуваат условите...