10.1 C
Skopje
17.2.2020 - 12:19

Ознака: влада

Финансиски олеснувачи ќе им помагаат на фирмите да добијат пари од...

Финансиски олеснувачи ќе им помагаат на компаниите да подготват квалитетен проект со кој ќе може да конкурираат за добивање неповратни средства со повикот што...

Расправата за доверба на Владата ги помести реформските закони

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 11 часот ја закажа седницата за доверба на Владата, побарана од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, поради што за...

Почна собраниската расправа за интерпелација на Владата

Почна собраниската седница за интерпелација на Владата поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во образложението на барањето за гласање доверба на Владата потпишано од 41 пратеник од...

Мицкоски: Очекувам во среда на оваа Влада да и биде изгласана...

ВМРО-ДПМНЕ денеска достави до Собранието интерпелација за Владата на премиерот Зоран Заев, а лидерот на партијата Христијан Мицкоски изјави дека очекува расправата, односно гласањето...

Мемеди: Интензивирање на разговорите за евентуално вклучување на Беса во Владата

Реџеп Мемеди, член на Централното претседателство на Движењето Беса и пратеник во Собранието денеска на прес-конференција изјави дека деновиве очекува интензивирање на разговорите за...

Реконструкција на Владата до крајот на април

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека очекува до крајот на април да заврши реконструкцијата на Владата. Во однос на испразнетото министерското место за правда и...

Форин офис: Не тврдевме дека „новичок“ потекнува од Русија

Британското Министерството за надворешни работи денеска негира дека нервниот агенс „новичок“, со кој беше отруен поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија,...

Материјалите се заштитени, се изготвува акциски план за Државниот архив

Владата го задолжи директорот на Државниот архив да изготви акциски план за изградба на нов објект со кој ќе се постигне заштита на долг...

Дали 17 април е новиот ден Д

Враќањето на опозицијата во парламентот е важно за Владата заради гласањето на законите од планот 3-6-9, за кои е потребно двотретинско мнозинство. Имено, и...

Муамет Хоџа назначен за втор портпарол на Владата

Владата на денешната 62. седница го назначи Муамет Хоџа за втор портпарол. Хоџа беше еден од портпаролите во поранешната Влада, а претходно работеше и во...