3.3 C
Skopje
28.2.2020 - 15:47

Ознака: влада

Владата ѝ одговори на Антикорупциска: Нема правен основ да се бара...

По повод информација за поднесената иницијатива на Државната комисија за спречување на корупција за поведување постапка за утврдување одговорност на заменикот на претседателот на...

Влада: Не се увезува и не се согорува опасен отпад

Во врска со дезинформациите за увоз, складирање и согорување на опасен отпад во државата и поврзаноста со квалитетот на воздухот, особено во врска со...

Презентирана надградбата на ЕНЕР

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на прес- конференција ја претстави надградбата на ЕНЕР. Фокусот е ставен на консултациите со сите засегнати...

Во Владата се одбележа Денот на наставата на турски јазик

Во просториите на Владата денеска се одбележа Денот на наставата на турски јазик, 21-ви декември. Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан,...

Владата издвои 741 милион денари за замена на загадувачки системи за...

Владата усвои измени во Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 година, според која се издвојуваат 741.000.000 денари за замена на загадувачки системи за...

Османи во Брисел го претстави реформскиот план на Владата 

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на својата работна посета на Брисел оствари средба со новиот еврокомесар за соседска...

Владата формира совет за координација на безбедносно-разузнавачката заедница

Владата одлучи да формира совет за координација на безбедносно-разузнавачката заедница. Според одлуката на последната седница одржана во Куманово, во советот ќе членуваат премиерот Зоран Заев,...

Владата се откажува од користење производи во пластична амбалажа

Владата ја разгледа и ја усвои информацијата за престанок на користење пластична амбалажа во органите на државната управа и ја задолжи Службата за општи...

Секој народ има влада каква што заслужува

Поразот на лабуристите во Велика Британија е веројатно најневажната работа за просечниот Македонец. Тој претпочита да остане во својата „оаза“ на самосожалување и патетика,...

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите...

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година, одлуките на Комитетот за...