Ознака: влада

Гласање доверба на грчката Влада во среда вечер

Утре во 10 часот по локално време, во грчкиот Парламент ќе започне седницата за обновување на довербата на владата, по барање на премиерот на...

Папахристопулос: Ќе гласам за Договорот од Преспа, па ќе отстапам

Пратеникот од Независни Грци, Танасис Папахристопулос, кој и во минатото јавно изјавуваше дека го поддржува Договорот од Преспа, во интервју за грчката телевизија ЕРТ,...

Блокадата на Владата ги чини САД повеќе од милијарда долари неделно

Трамп од Белата куќа предупреди на можноста за многу подолг застој, за што ги обвинува демократите, кои одбиваат да го поддржат предлогот за финансирање...

Кундура: Целосно ја поддржувам Владата на Ципрас

Целосно ја поддржувам владата да ја заврши својата работа, порача грчката министерка за туризам Елена Кундура за агенцијата АНА-МПА, која е од редовите на...

Спогодбата од Преспа „виси“ во Грција

Претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис денеска треба да се сретне со потпретседателите на парламентот, на кој ќе расправаат по дописот на грчкиот премиер...

Ципрас ја прифати оставката на Каменос и побара гласање доверба на...

Четири години имаме чесно партнерство ... иако дојдовме од различни политички семејства, рече денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас, коментирајќи ја соработката на неговата партија...

Каменос ја напушта грчката Влада

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос и претседател на Независни Грци, партија што е коалициски партнер во грчката Влада, по денешната средба со премиерот...

Владата им честита на граѓаните и на сите пратеници за преземената...

Владата на Република Македонија им честита на сите граѓани и на сите пратеници за преземената одговорност со која, потенцираат, на земјата и се отвораат...

Животот под блокада во САД

Бројни институции во САД се затворени поради блокадата на американската влада. Затворени се зоолошки градини, музеи, патишта и национални паркови, покрај државните институции. На...

Маневарскиот простор се стеснува и во Грција

Според аналитичарите, нема да има никаков застој во договореното од грчката страна Во контекст на нејаснотиите што се актуелни во домашната јавност кога во Собранието...