2.6 C
Skopje
29.1.2020 - 11:01

Ознака: влада

Владата ќе спроведе мерки за намалување на смртноста на мајките и...

Владата на Р. Македонија и УНПФА ќе потпишат договор за заеднички придонес за примена на дел од мерките за намалување на смртноста на мајките...

Вработените на „Еурокомпозит“ не постигнаа договор со Владата

Вработените во „Еурокомпозит“ кои протестираат пред Владата во Скопје, не постигнале договор со премиерот Зоран Заев на попладневната средба.  Според Роберт Богданоски, претседател на синдикатот...

Владата најавува законски измени за намалување на извршителските тарифи

Владата формира работна група која треба да изготви законски измени за намалување на севкупните трошоци во структурата на извршните решенија. Како што соопшти денеска премиерот...

Најавена нова мерка за раст на платите

Премиерот Зоран Заев денеска по седницата на Економско-социјалниот совет најави нова мерка за раст на платите. Како што рече Заев на прес-конференција во Владата, станува...

Заев: Борбата за поголеми работнички права е наша заедничка заложба

Борбата за поголеми работнички права е наша заедничка заложба, сплотени, да изградиме просперитетна, граѓанска држава, еднаква за сите, вели премиерот Зоран Заев во честитката...

Владата ќе ги зајакнува инспекциските служби

Ќе се доекипираат инспекциските служби во Република Македонија, соопшти Владата. На денешната 65. седница, како што соопшти владината прес-служба, министрите донесоа заклучоци за кадровската екипираност на...

Критики кон Владата и од партнерите

Милчин во неколку наврати и порано упатуваше одредени забелешки за работата на Владата, но овој пат е подециден, а се однесува на преговорите за...

Владина поддршка од 17 милиони евра за канализациони и водоводни системи

Околу 17 милиони евра ќе бидат инвестирани во изградба на канализациони и водоводни системи низ општините во државата. Дел од средствата се обезбедени од...

Ребаланс на Буџетот кон средина на годината, нема да има корекција...

Премиерот Зоран Заев очекува кон средината на годината да биде направен ребаланс на Буџетот, но, како што изјави, не да има корекција на стапките...

Бошњаковски: Сите материјали и целосната надлежност за „Монструм“ се во судовите

 Во овој момент како Влада нема да си дозволиме да коментираме судска постапка што е во тек и укажуваме дека сите материјали и целосната...