20.8 C
Skopje
22.8.2019 - 9:28

Ознака: влада

Владата ќе даде 7,5 милиони евра за брана на Отиња

Владата ќе помогне во изградбата на брана на реката Отиња, најави премиерот Зоран Заев, кој викендов го посети Штип. - Проектот што штипјани го чекаат...

Владата ќе даде 7,5 милиони евра за изградба на браната Отиња

Владата ќе помогне во изградбата на браната Отиња, најави премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Штип. - Проектот кој штипјани го чекаат повеќе...

Заев ќе ги креира финансиските политики, Елези ги презема надлежностите

Премиерот Зоран Заев добил овластување од Владата тој да ги креира финансиските политики. Одлуката била донесена на вчерашната владина седница, образложи денеска владиниот портпарол...

Заев: Уште не сум министер за финансии, чекам решение од Влада

Премиерот Зоран Заев чека утре на седница на Владата да добие решение со кое се пренесува правото за раководење со Министерството за финансии до...

Владата и ФИТР со 450 илјади евра ќе поддржуваат стартап компании

Од компаниите е потребна инвентивност, сопствено вложување и преземање разумни ризици, а Владата е партнер и обезбедува финансиска подршка за стартап компаниите, порача заменикот...

Отворен ден во Владата за младинските политики

Со овозможување директно учество на граѓанските организации во креирањето јавни политики за континуиран демократски и економски просперитет на државата, во Владата денеска се одржа...

Реконструкција без реконструкција

Се чини дека клучниот генератор на порастот на незадоволство не се надворешните работи, а не е ниту економијата, туку најверојатно клучниот генератор на порастот...

Данска формира нова влада

Лидерката на данската Социјално демократска партија, Мете Фредериксен соопшти дека нејзината партија се согласила со левичарските сојузници да формира нова влада, пренесе „Ројтерс“. Блокот од...

Владата одобри 931 специјализација на медицински кадар во наредните три години

На денешната седница Владата на Република Македонија ја усвои програмата за потребите од специјалистички и супспецијалистички кадар, согласно со мрежата на здравствени установи (2019-2022). Како...

Помош од 1,5 милиони евра за Државниот студентски дом-Скопје

Владата на редовна седница донесе одлука за доделување на средства на државниот студентски дом „Скопје“ – Скопје. Со оваа одлука на Државниот студентски дом...