13.8 C
Skopje
23.9.2021 - 23:43

Ознака: влада

Арсовски: Сè е подготвено за пописот

Сè е подготвено за отпочнување на теренското попишување на 5 септември, населението со доверба ќе ги прими попишувачите, изјави портпаролот на Владата, Душко Арсовски....

Македонија ќе згрижи 780 бегалци од Авганистан, наместо најавените 650

Бројката на бегалци од Авганистан кои ќе ги прими Македонија, од вчера се искачила од досегашните 650 на 780, соопшти денес владиниот портпарол Душко...

На училиште или не, прашање е сега

ГОЛЕМ БРОЈ РЕАКЦИИ И ПОДЕЛЕНИ МИСЛЕЊА ПО НАЈАВАТА ЗА ОДЕЊЕТО НА УЧИЛИШТЕ Полемизирајќи по ова прашање, според ставовите, се издвоија неколку групи граѓани чии членови се...

Одржан протест против ковид-мерките пред Владата

Собраните граѓани извикува „слобода“ и побараа повлекување на новите мерки против ширењето на коронавирусот, на протестот што се одржа вечерва пред Владата. Првиот говорник кажа...

Најголем дел од Авганистанците се очекува да пристигнат до крајот на...

Најголем дел од 450-те граѓани од Авганистан се очекува да пристигнат во Македонија со организирани летови до крајот на неделава, зависно од околностите на...

Ќе прифатиме 450 бегалци од Авганистан, да не се шират невистини...

Владата има преземено обврска за прифаќање на 450 граѓани од локално населените од Авганистан и тоа вработени и жени и деца од семејства на...

Бугарија би можела да остане и без влада и без претседател

Клучот за излез од политичката криза е во рацете на бугарскиот претседател Румен Радев, кој се обидува да го заобиколи Уставот со деделувањето на...

Мерките за влез и излез од земјата на разгледување пред Владата

Владата денеска треба да го разгледува предлогот на Комисијата за заразни болести околу новите мерки за влез и излез од земјата за граѓани на...

Кризниот штаб оцени дека се создадени услови за почеток на школската...

На седницата на Главниот координативен кризен штаб на Владата од страна на ресорното министерство било предложено образовниот процес да се одвива со физичко присуство,...

Бугарија без влада, Трифонов ги прозива „предавниците“

Партијата на Слави Трифонов, Има таков народ, вчера го повлече составот на Владата и објави дека се подготвува за нови избори. ИТН го прави...