-0.3 C
Skopje
6.12.2019 - 10:43

Ознака: влада

Партијата на Санчез победи во Шпанија, но без мнозинство за формирање...

Резултатите од речиси 99 отсто преброени гласови на вонредните парламентарни избори во Шпанија, покажуваат победа за социјалистите, соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи. Врз основа...

Постигнат договор за формирање на новата косовска влада

Движењето Самоопределување (ПС) и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) во вторник ќе потпишат договор за формирање нова влада. Станува збор за договор кој следува по...

ХЕРА ја поздрави одлуката на Владата за пилот програма за сексуално...

Здружението „ХЕРА“ ја поздрави одлуката на Владата за воведување пилот програма за сеопфатно сексуално образование. -Ја поздравуваме одлуката на Владата донесена на 162 седница за...

Скопје може мирно да спие: Ракетното гориво од „Теас-Темко“ изнесено од...

Големата количина опасни и експлозивни материјали лоцирани меѓу населените места Ново Село и Волково, Скопско, што неколку години претставуваше едно од најголемите загадувачки жаришта...

Нема најава за нова средба помеѓу Владата и СОНК

На денешната владина седница нема да се одлучува за барањето на СОНК за платите во образованието. Министерот за образование, Арбер Адеми одговарајќи на новинарско...

Новата влада на Романија положи заклетва, премиер е Лудовик Орбан

Новата романска влада, на чело со премиерот Лудовик Орбан, вечерва положи заклетва пред претседателот Клаус Јоанис во претседателската палата во Букурешт. Владата претходно доби доверба...

Владата го стави во мирување прогресивниот данок

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, на прес конференција во Владата рече дека прогресивното оданочување се става во мирување во следните три години. Таа рече...

Се зголемува капитацискиот бод на матичните лекари од општа пракса, гинекологија...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на денешната прес-конференција, на која се обратија и министерот за здравство Венко Филипче и директорите на Фондот за здравствено...

СОНК најави генерален штрајк

СОНК најави генерален штрајк за 11 ноември, барајќи зголемувањето на платата да биде поголемо од 10 отсто и да се реализира од 1 јануари,...

„За“ и „против“ феноменот техничка влада

Овој модел на избор на влада беше вграден во измените на Законот за влада, кои предвидуваат 100 дена пред денот на одржување избори за...