3 C
Skopje
21.1.2019 - 21:38

Ознака: влада

Вработени од ФЗЦ „11 Октомври“ на протест пред Владата

Вработени од ФЗЦ „11 Октомври“ денеска протестираа пред Владата изразувајќи незадоволство од, како што велат, нерешавањето на случајот со отпуштањето на 120-те работници, кои...

Јанша не обезбеди поддршка за состав на влада, го враќа мандатот

Релативниот победник на парламентарните избори во Словенија, Јанез Јанша го информираше претседателот дека нема доволно поддршка за формирање влада. Тој вчера повика за формирање потенцијала...

Кинескиот автопатот до Бар над финансиските можности на Владата

Опциите за изградба на автопатот во три фази се многу ограничени и се размислува за јавно-приватно партнерство со кинеската компанија Изградбата на 165 километри долгиот...

Владата ветува подобрување на соработката со медиумите низ заеднички дијалог

Владата на Република Македонија со посебно внимание ги прифати и ги анализираше реакциите на претставниците на медиумите што беа предизвикани од настаните за време...

Бошњаковски: Граѓаните нема да бидат заложници на партиски интереси

Владата нема да дозволи опозицијата да ги направи граѓаните заложници на партиски интереси, истакна денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле Бошњаковски информирајќи за...

Владата ја усвои информацијата за набавка на инсулин

Владата на редовната 80-та седница го прифати предлог - законот за изменување на Изборниот законик, по скратена постапка. Со предлог законот ќе се овозможи...

Владата предлага членовите на ДИК да се бираат со мнозинство од...

Владата во собраниска процедура ги пушти измените на Изборниот законик, потврдуваат од кабинетот на претседателот на македонското Собрание Талат Џафери. Предлогот на Владата е веќе...

Преговорите за нова словенечка влада западнаа во ќорсокак, можни се нови...

Словенија се наоѓа пред можност за одржување предвремени парламентарни избори откако демохристијанската партија Нова Словенија (НСИ) се повлече од преговорите за формирање нова Влада. Словенечкиот...

Носењето закони по брза постапка е ризично и создава тензии

Политичките мотиви не треба да бидат главен принцип во водењето на постапката за носење некој закон. Законот не треба да биде само одраз на...

Владата го обелодени трошковникот за прославата за НАТО

Вкупно 11.900 евра по град или 179.500 евра на ниво на цела држава се потрошени за завчерашната прослава „Одиме напред - Македонија во НАТО...