Ознака: влада

Нов случај на коронавирус во српската Влада

Александар Пајиќ, советник на министерот за образование, е позитивен на коронавирус, објави „Танјуг“. Тој утринава е пренесен во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“. „Блиц“ објави дека...

Каевски: Помош од 14.500 денари за спортистите и спортските работници

Директна помош од 14.500 денари за месеците април и мај, средства наменети директно за спортистите и спортските работници, со цел да се зачуваат нивните...

Владата одобри набавка на 200 респиратори

Владата на денешната седница усвои Уредба за интервентна набавка на респираторни машини за време на пандемијата на коронавирус, со која се уредуваат условите и...

Владата објави централна веб-страница за сите информации за Ковид-19

Владата објави нова централна веб-страница за сите официјални информации поврзани со справувањето со коронавирусот на којашто ќе се објавуваат мерките, препораките и вестите од...

Малезиската влада бара од жените што работат од дома да се...

Малезиското Министерство за семејство објави упатства за жените кои работат од дома за време на карантин. Властите советуваат жените да бидат добро облечени, нашминкани...

Владата ќе бара од НАТО да се активираат механизмите за цивилна...

Владата ја одржа својата 31. седница на која беа усвоени записниците од 13 и 14 состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна...

Владaта објави пораки од Мицкоски и Рашковски: „Мицкоски врши притисок врз...

Владата соопшти дека опозицијата преку претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, врши притисок врз институциите, а во врска со организираните активности за враќање...

Ќе се укине царинската давачка за лекот „хлорокин“

Владата донесе Одлука за укинување на увозната давачка односно царинската стапка за потрошен медицински материјал за лекот „хлорокин“ (chloroquine), за кој истражување во Франција...

Нетанјаху и Ганц блиску до формирање влада за национално единство

Главниот противник на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Бени Ганц, е избран за претседател на парламентот во изненадувачки пресврт, што може да доведе до формирање...

Објавен повик за хотелите кои доброволно ќе отстапат капацитети за државни...

Владата објави јавен повик за изразување интерес за сите хотели во државата кои имаат повеќе од 50 легла и кои се заинтересирани доброволно да ги отстапат...