8.3 C
Skopje
22.11.2019 - 21:33

Ознака: влада

Независниот синдикат на полицијата на протест пред Влада

Независниот синдикат на полицијата за денеска повика на јавен собир со почеток во 10 часот пред хотел „Вип“ (Саем) со барања за зголемување на...

Педесет милиони денари од Владата за поддршка на печатените медиуми

Владата на седница го донесе новиот текст на Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за годинава, на предлог на Министерот...

Ќе се зголемат пензиите

Буџетот за 2020 година превидува зголемување на пензиите како резултат на зголемување на минималната и просечната плата. - Пензионерите ќе добијат покачување од 850-900 денари....

Владата се откажа од ограничување на протестите по реакциите во јавноста

Владата ги повлече предлог-измените на законот за јавни собири, по реакциите во јавноста. Владината прес-служба соопшти дека Владата ги послушала забелешките на граѓанските организации...

Производителите на канабис под итно бараат закон за опојни дроги

Здружението за одгледување на медицински канабис „Макканабис“ бара итно враќање на предлог-законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции, поради, како што велат,...

Партијата на Санчез победи во Шпанија, но без мнозинство за формирање...

Резултатите од речиси 99 отсто преброени гласови на вонредните парламентарни избори во Шпанија, покажуваат победа за социјалистите, соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи. Врз основа...

Постигнат договор за формирање на новата косовска влада

Движењето Самоопределување (ПС) и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) во вторник ќе потпишат договор за формирање нова влада. Станува збор за договор кој следува по...

ХЕРА ја поздрави одлуката на Владата за пилот програма за сексуално...

Здружението „ХЕРА“ ја поздрави одлуката на Владата за воведување пилот програма за сеопфатно сексуално образование. -Ја поздравуваме одлуката на Владата донесена на 162 седница за...

Скопје може мирно да спие: Ракетното гориво од „Теас-Темко“ изнесено од...

Големата количина опасни и експлозивни материјали лоцирани меѓу населените места Ново Село и Волково, Скопско, што неколку години претставуваше едно од најголемите загадувачки жаришта...

Нема најава за нова средба помеѓу Владата и СОНК

На денешната владина седница нема да се одлучува за барањето на СОНК за платите во образованието. Министерот за образование, Арбер Адеми одговарајќи на новинарско...