Ознака: Влада на РМ

Владата го утврди предлогот за поскапување на горивата, на ред се...

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82 седница го утврди текстот на...

Владата ќе ја одржи 70-тата седница, на дневен ред ИПА 2-програмите

Владата вечерва, со почеток во 19 часот, ќе ја одржи 70-та, тематска седница, целосно посветена на Информацијата за проектите кои се финансираат преку ИПА...

Пописот официјално одложен за наесен

По четиричасовна дебата, собранието донесе одлука за одложување на пописот. Со 95 гласови „за“ и 12 гласови против, без воздржани, пратениците се согласија пописот...

Казни до 300 евра за оние кои ќе одбијат да се...

Пописот се спроведува и ќе се спроведе целосно безбедно, истакна денеска портпаролот на Владата на Македонија, Душко Арсовски на заедничката прес-конференцијата со Јасмина Ѓоргиева...

Седница на Советот за безбедност: Во фокусот стратешките набавки во АРМ

Информација за стратешките набавки во АРМ во наредниот период, била темата на денешната седница на Советот за безбедност во Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски,...

Владата: Софтверот е набавен низ регуларна јавна набавка

Софтверот за сообраќај е набавен низ регуларна јавна набавка, авторските права се во целосна сопственост на Владата и за тестирањето е известено Бирото за...

Поведена постапка за разрешување на Зоран Иванов поради говор на омраза

Владата објави дека повела постапка за разрешување на Зоран Иванов од функцијата претседател и член на Надзорниот одбор на Медиумската информативна агенција (МИА) поради...

Собранието ги верифицира мандатите на четирите нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите четири пратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав Јовановиќ и Лидија Тасевска...

Делегации на Владата положија цвеќе на споменикот на Гоце Делчев и...

Денеска по повод одбележувањето на 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба“, Владата на организираше положување на цвеќе на споменикот на Гоце Делчев...

Душко Арсовски именуван за портпарол на Владата

На денешната седница, Владата го именуваше Душко Арсовски за нејзин портпарол. Покрај Арсовски, активен портпарол на Владата останува и Муамет Хоџа. Душко Арсовски е новинар со...