14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 2:32

Ознака: Влада на Република Македонија

Владата ги демантира тврдењата дека Заев и Спасовски делеле пасоши на...

Владата најостро ги демантира искажувањата на Антонио Милошоски за доделување на македонски пасоши на терористи од ИСИС. Реакцијата на Владата ја пренесуваме во целост. - Владата...

Владата денешната седница ќе ја одржи во Штип

Владата денешната редовна 4. седница ќе ја одржи во Штип како четврта од серијата седници што се одржуваат во 10 региони во земјата. Централна точка...

Владата во директна борба против лажните вести

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата го претстави новиот предлог план за одлучна акција против ширењето дезинформации. Тој најави безбедносни и проактивни мерки,...

Владата го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство

На денешната 146 седница, Владата го усвои новиот Предлог-закон за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско...

Маратонска седница за разрешувањата на Тевдовски, Фазлиу и Лика

Повеќе од седум часа пратениците расправаат за разрешување на тројцата министри, Драган Тевдовски, Сухејл Фазлиу и Хазби Лика. Останатите министри кои беа на списокот...

Владата ги демантира неточно пренесените информации од интервјуто на Заев за...

Кабинетот на Претседателот на Владата на Република Македонија ги демантира вестите што ги објавија некои од новинските агенции и медиуми (Н1 Србија, Танјуг и...

Владата ја усвои Програмата со стратешките приоритети во 2019 година

Владата на денешната 114-та седница ја усвои предлог-програмата за своето работење во 2019 година, која е во согласност со Програмата за работа на Владата...

Нема зголемување на платите на замениците на претседателот на Владата

Со измените во Законот за плата и другите надоместоци на избраните и именуваните лица во Република Македонија се врши само терминолошко усогласување на Законот...

Државните институции ќе мора да реализираат еколошки акции

Владата ги задолжила министерствата, органите во состав на министерствата и самостојните органи на државната управа до крајот на годинава и во текот на јануари...

Владата со информативна кампања за референдумот, ВМРО-ДПМНЕ се уште се консултира

Владата денеска на седница се очекува да донесе одлука за начинот на кој ќе ги информира граѓаните за важноста од претстојниот референдум и значењето...