22.8 C
Skopje
12.6.2021 - 22:12

Ознака: Владата

И жените претприемачи очекуваат помош од Владата

Здружението на жени претприемачи има околу 300 членки, но интересот за членување се зголемува поради услугите и информациите што ги нуди тоа, како и...

Стопанството очекува брза имплементација на мерките од Владата

Од институтот за економски истражувања и политики посочуваат дека бескаматните кредити се однесуваат повеќе на фазата на закрепнување, фаза во која сѐ уште не...

Владата на ЕУ востанови темноцрвени зони и регулирани патувања

Европската комисија предложи нови мерки за координација на напорите за борба против пандемијата, особено за да се спречи ширењето на новиот вид на вирусот....

На слика ме немаше, ама во списокот на членови на...

Со одобрение на авторот, „Нова Македонија“ ексклузивно, во десет продолженија, ги објавува извадоците од книгата „Луѓе, времиња“, во која долгогодишниот претседател на македонското собрание...

Стопанствениците очекуваат брзи и ефикасни решенија од Владата

Предвидливост на економските политики, брза и ефикасна наплата на побарувањата и во случаите кога должник е кој било сегмент на јавниот сектор, даночни измени,...

СКМ побара Владата итно да почне со решавање на економските...

Стопанската комора на Македонија упати честитка за изборот на новата влада, но побара веднаш да се седне на маса за да се утврдат приоритетите...

Владата е за нигде!

Сосем случајно, на ден по објавувањето на договорот за состав на старо/новата влада, расчистувајќи по некои стари документи, наидов на цртеж од мојата најмала...

(Не)соодветното фрлање на отпадот од заштитната опрема е извор на...

Во текот на целиот изминат период од прогласувањето на светската пандемија на ковид-19, претпријатието секојдневно спроведува низа вонредни активности, за да ги одржи на...

Ќе има ли парламентарно мнозинство до четврток

Иако изминатиот викенд заедничкото соопштение на СДСМ и на ДУИ дел од медиумите го протолкуваа како подавање рака, сепак лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Собранието расправа за оставка на владата на Борисов

Бугарија Во бугарскиот парламент вчера почна вонредната седница на која се расправа за доверба на владата на премиерот Бојко Борисов, предложена од опозициската партија БСП...