Ознака: вишеградска група

Пендаровски се сретна со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Претседателот Стево Пендаровски одржа средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група, акредитирани во Македонија. На средбата присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски,...

Заев на состанок на Вишеградската група во Чешка

Премиерот Зоран Заев престојува во еднодневна работна посета на Република Чешка. Тој ќе учествува на „Самитот на премиерите на државите од Вишеградската група и...

Македонија секогаш ќе ја има поддршката на Вишеградската група

Македонија може да смета на поддршката на четирите земји-членки на Вишеградската група на нејзиниот пат кон членство во Европската унија. Овој став го изнесоа...

Вишеградска група: Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Очекуваме добри вести идната недела, Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. Ќе помогнеме колку што можеме зашто земјата треба да стане полноправен член...

Формат В4+Б4: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи

Поддршка на проширувањето на Европската унија(ЕУ), најавија денеска министрите за надворешни работи на земјите од форматот В4+Б4 - Вишеградската четворка и четирите балкански држави...