12.3 C
Skopje
24.2.2020 - 12:52

Ознака: високи температури

Изминатото лето регистрирани над 400 рекордно високи температури

Изминатото лето ќе биде запаметено по рекордно високи температури на глобално ниво. Па, така, анализата на калифорнискиот институт „Берклеј ерт“ покажува дека годинава, во...

Долго се чека на црвено, а мора да се трча на...

Во Скопје, на екстремно високи температури, на некои булевари зелено се чека и по три минути. Пешаците се жалат на несоодветниот распоред на минутажата...

Итно наводнување за да не останеме без храна

Високите температури особено ги погодија пролетните култури, како што се сончогледот, пченката и градинарските култури на отворено. Не се поштедени ниту овошките, а топлата...

Жешка главоболка за организаторите на ЛОИ 2020

Тропските температури од 29 јули до 4 август биле причината за смртта на 57 лица во Јапонија, соопшти Агенцијата за управување со природни непогоди Високите...

Топло време со температури до 38 степени

Времето утре ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, особено изразен во југоисточните делови. Минималната температура ќе...

И плинските боци „осетливи“ на високите температури

Последниот пожар во зграда во центарот на Скопје, за кој истрагата покажа дека бил предизвикан од плинска боца, повторно го актуализира прашањето за безбедното...

Нови рекордно високи температури во Европа

Во Германија, Белгија и Велика Британија денеска се поставени нови рекорди во температурите предизвикани од топлотниот бран што го зафати поголемиот дел од западна...

Рекордно високи температури измерени во Холандија и Белгија

Во Холандија и Белгија денеска се измерени температури од 38,8 и 38,9 Целзиусови степени, што се највисоки температури забележани во тие земји, објавија нивните...

Топлотен бран во Македонија, Министерството за здравство со препораки за граѓаните

Денеска и во наредните два дена целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта, алертна, фаза. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Поради горештините во Европа починаа седум лица

Најмалку седум лица починаа во Европа како последица на високите температури, додека во Франција и Шпанија пожарите уништија голема површина на земјиште. За време на...