Ознака: вируси

Вирусите мутираат поради климатските промени

ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ, ЕПИДЕМИОЛОГ Не располагајќи во моментов со специфична терапија и вакцина, на располагање ни стојат само мерки за забавување на брзината на ширење на...

Скапо платените лекции од шпанската треска можат да послужат и против...

Светот може да извлече поука од искуството со шпанската треска при справувањето со новиот коронавирус, наречен Ковид-19, бидејќи и двата вируса го напаѓаат респираторниот...

За 23 години постоење, „Златна бубамара“ преживеа неколку вируси

Како примарен успех, годинешното издание на „Златна бубамара“ може да си ја ефектуира барем победата на стравот од коронавирусот За дваесет и тригодишното постоење, манифестацијата...

Како да се заштитиме од грип и од вируси кога немаме...

Во време кога сите зборуваат дека болестите и инфекциите доаѓаат преку нечисти раце, никој од надлежните не се грижи за тоа што нема сапун...

Научниците спорат дали воопшто вирусите се живи организми

Вирусите ги напаѓаат клетките и ги претвораат во свои фабрики. Но не постојат само лоши вируси. Најопасни се оние што ги напаѓаат имуните клетки....

Топлата есен донесе настинки и инфекции

Одамна не се случило во октомври да има толку високи температури во текот на денот, поради што луѓето несоодветно се облекуваат, па често се...

СЗО: Светот не е подготвен за глобална пандемија, која за 36...

Светската здравствена организација предупреди дека светот не е подготвен за глобална пандемија, која, доколку се случи, може да усмрти до 80 милиони луѓе за...

ИЈЗ: Регистрирани 1.573 заболени од грип и седум смртни случаи

Во текот на изминатата недела (од 11 март до 17 март), регистрирани се седум смртни случаи од компликации од грип, два од кои со...

Градинките и училиштата расадници на вируси и на бактерии

По повеќемесечните епидемии на морбили и на грип и најновите случаи со децата заразени од бактеријата МРСА, надлежните смируваат дека состојбата е под контрола...

Вирусите, бактериите и загадувањето ги испразнија градинките

Педијатриските ординации веќе почнаа да се полнат со дечиња заболени од грип. Отежнато голтање, отечени крајници, отоци на лимфни жлезди на вратот и под...