17.8 C
Skopje
18.9.2021 - 23:10

Ознака: вируси

Научниците открија повеќе од 30 замрзнати вируси

Група научници откриле антички вируси замрзнати во два примерока мраз земени од Тибетската Висорамнина во Кина, а повеќето од нив не се слични на...

Зошто на светот му се потребни вирусите?

Ако ги снема сите вируси, светот би бил сосема поинаков, меѓутоа не на подобар начин, пишува Би-би-си. Навидум изгледа како вирусите да постојат само за...

Короната во сојуз со летните вируси

Летото е карактеристично и за стомачните вируси, кои даваат симптоми на дијареја и на покачена телесна температура. Тука се и топлотните удари, поради јакото...

Храна што штити од артритис, тумор и од разни вируси

Достапна, а не чини многу Не е можно да се набројат сите прехранбени артикли што го подобруваат нашиот имунолошки систем, па затоа ги издвоивме оние...

Вируси во политиката

Епидемијата на етноцентрично дејствување на албанските партии во Македонија трае со децении и тоа е многу поопасно и со потрагични последици од коронавирусот. Тој...

Ламите во борба против разни вируси

Антителата од ламите може да лекуваат разни болести, а во последно време се испитува и нивниот потенцијал во борбата против ХИВ и други вируси,...

Кинеска истражувачка предупредува дека човештвото ќе се соочи со нови вируси

Кинеската истражувачка предупредува дека појавата на смртоносниот коронавирус е „само врв на ледениот брег“ во однос на она со кое луѓето наскоро ќе се...

По животот поминат во борба против ебола и ХИВ, ковид-19 го...

Белгискиот виролог Питер Пиот, кој работи како директор на лондонската Школа за хигиена и тропска медицина, беше позитивен на ковид-19 во средината на март....

Најопасни се парите, банкоматите и копчињата за лифт

Предмети и места преполни со бактерии и вируси Светските научници секој ден се обидуваат повеќе да научат за коронавирусот за да успеат да пронајдат вакцина...

Секој ден допираме стотици милиони вируси

Секој ден допираме стотици милиони вируси, а многу од нив прават добро бидејќи ги инфицираат другите организми, кои во спротивно би биле штетни за...