13.8 C
Skopje
20.9.2021 - 4:32

Ознака: вино

Veritas и Vranec Classic на „Стоби“ со високи оценки од Wines...

Две вина на „Стоби“ добија високи поени од една од највлијателните вински критичарки Тара Томас, кои ќе бидат објавени во рецензија на магазинот Wine...

Зголемен интерес на лозарите за натпреварот за најдобри вина и ракии...

Педесет производители  со вкупно 87 мостри на бели, розе  и  црвени вина и ракии годинава учествуваа на традиционалниот натпревар што го организира Здружението„Винотек„ во...

Заев: Државата ќе интервенира со субвенции, визбите да го почитуваат договорот...

Премиерот Зоран Заев денеска во Кавадарци одржа состанок со здруженијата на лозари од Тиквешкиот регион во однос на откупните цени на грозјето, во услови...

Заев: Ќе најдеме решение за откупните цени иако корона-кризата ја намали...

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи и министерот за земјоделство, Арјанит Хоџа го посетија Кавадарци за да одржат...

Вино од Македонија најдено во шишиња со хрватски етикети

Инспекцијата на хрватскиот Државен инспекторат во голема акција за борба против трговијата со фалсификувана храна и пијалоци, кај пет хрватски производители на вино, во...

Камерон Дијаз го претстави својот бренд на органски вина

Славната актерка Камерон Дијаз го претстави својот бренд за вино „Авалин“, заедно со нејзината партнерка, претприемачка во индустрија за мода и авторка Кетрин Пауер. Во...

Македонското вино е најдобриот бренд-амбасадор на Македонија

Рекорд на освоени награди на македонските вина на „Мундус вини“ во Германија - 29 златни и 13 сребрени медали На годинешното пролетно оценување на престижниот...

Василичарски оган и софра со виното на „Стоби“ во Охридско Езеро

Со поставената софра со квалитетното вино на „Стоби“, нуркачкиот центар „Амфора“ првпат го запали традиционалниот василичарски оган под вода во Охридско Езеро, кај Музејот...

Излезе антологиски избор за виното и лозата на Клетников

Излезе од печат новата книга на Ефтим Клетников „Земно и небесно лозје“, која претставува антологиски избор од светската поезија за виното и лозата во...

Љубљана и Загреб спорат околу користењето назив на вино

Словенија побарала да се поништи уредбата со која Европската комисија ѝ дозволува на Хрватска да се користи називот „теран“ на етикетите на вино со...