15.4 C
Skopje
22.8.2019 - 7:17

Ознака: Виница

Кривична за виничанец кој палејќи стрништа предизвикал пожар

Полицијата од Виница поднесе кривична пријава против 71-годишен виничанец поради сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“. Како што информираат од МВР, на...

Повредено 25-годишно момче во фабрика во Виница

Дваесет и петгодишно момче е повредено вчера на работно место во фабрика во Виница. Несреќата се случила кога неговиот колега Р.С. (45) управивајќи вилушкар, со...

Протест на матичните лекари од приватна пракса од Виница и Кочани

Неисплаќањето на капитацијата од страна на Фондот за здравство на приватна здравствена ординација во Виница беше причина матичните лекари од приватна пракса од Виница...

Изложба на филигрански изработки во Виница

Во пресрет на одбележувањето на Меѓународниот ден на жената, во музејот „Теракота“ во Виница е отворена првата самостојна изложба на филигрански дела „Благослов“, изработени...

Белградската публика ќе ги види теракотите од Виница

Изложба на ранохристијански винички теракотни икони е отворена во Белград, во рамките на манифестацијата „Денови на македонската култура во Белград“ и по повод одбележувањето...

Заев од Виница: Со успехот на референдумот го потврдуваме идентитетот, очекувам...

Граѓаните на Македонија имаат историска шанса да ја определат натамошната иднина на државата и верувам дека ќе ја искористат со тоа што позитивно ќе...

Хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење од виничката сендвичара

Во штипската Клиничка болница на инфективното одделение е хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење, а кое во текот на викендот јадело сендвичи...

Прекин на сообраќајот на патот Виница – село Бигла – Делчево

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, а интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини...

Во прекин сообраќајот на патот Виница – село Бигла

Од 10 часот претпладнево п оради изведување градежни работи, во прекин е сообраќајот на регионалниот пат Виница - село Бигла, Делчево, меѓу селата Драгобраште и...

Се подобрува водоснабдувањето во Виница

Во општина Виница во тек се градежни активности што ги реализира комуналното претпријатие „Солидарност“ за да обезбеди дополнителни количини вода за пиење за дел...