4.8 C
Skopje
27.11.2021 - 0:53

Ознака: вимблдон

Тај-брејк на Вимблдон во петтиот сет од 2019 година

Од следната, 2019 година ќе биде воведен тај-брејк во петтиот, завршен сет на Вимблдон, објавија организаторите на најпрестижниот тениски турнир на светот. Победник ќе...

Ѓоковиќ ја освои титулата на Вимблдон

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои титулата на Вимблдон, совладувајќи го Кевин Андерсон од ЈАР со 3:0 во сетови(6:2, 6:2, 7:6). Ѓоковиќ во првите два...

Кербер го освои Вимблдон

Германската тенисерка Анџелик Кербер е победничка на годинашното издание на Грен слемот Вимблдон. Таа денес во финалето ја совалда Серена Вилијамс од САД со...

Ѓоковиќ се пласираше во полуфинале на „Вимблдон“

Носителот на 12 Гренд-слем титули, Новак Ѓоковиќ (Србија) повторно покажа дека ја враќа својата најдобра форма и го елиминираше Кеј Нишикори (Јапонија) со 6:3,...

„Вимблдон“ попушта во судирот со Мундијалот во Русија

Организаторите на тенискиот гранслем-турнир „Вимблдон“ нема да го менуваат времето на одигрување на финалето во машка конкуренција, и покрај тоа што предвидениот термин е...

Федерер избори четвртфинале на Вимблдон

Осумкратниот шампион на Вимблдон, Швајцарецот Роџер Федерер се квалификуваше по 16-ти пат во четвртфиналето на Отвореното првенство на Велика Британија во тенис. Првиот носител и...

Сѐ повеќе фаворити го напуштаат Вимблдон!

Шпанската тенисерка Габриње Мугуруза е елиминирана во 2-то коло на традиционалниот гранслем-турнир Вимблдон, што значи дека не ќе може да го брани освоениот трофеј...

Квитова елиминирана на „Вимблдон“

Двократната шампионка Петра Квитова (Чешка) беше елиминирана во првиот круг на „Вимблдон“. Квитова загуби од Александра Саснович (Белорусија) со 4:6, 6,4, 0:6 за два...

Невообичаените услови на „Вимблдон“ ги натераа мажите да бараат исти правила...

Се очекува тековниот „Вимблдон“ да биде најжешкиот досега во 141-годишната историја на тенискиот гранслем-турнир, со што постои можност мечевите во женска конкуренција да бидат...

На Федерер не му треба посебна мотивација за Вимблдон

Најдобриот светски тенисер, Роџер Федерер, со нетрпение го очекува Грен слемот во Лондон. Тој се чувствува и физички и психички целосно подготвен за новиот...