4.8 C
Skopje
27.11.2021 - 1:05

Ознака: вимблдон

Дали новото правило на Вимблдон ќе го реши проблемот со „прекувремената...

Од годинава во решавачкиот сет ќе се игра тајбрејк по 12-12 во гејмови. Од 2000-та имало 28 меча на машкиот турнир, во кои во...

Трофеите на Бекер се на аукција

На онлајн-аукцијата, која ќе трае до 11 јули, се продаваат медалите, реплики на пехарите од Вимблдон, САД опен и од Дејвис-купот, облеката што ја...

Специјална формула ги раздвои Ѓоковиќ и Федерер до финалето

Прв носител ќе биде светскиот тениски рекет број 1, Ѓоковиќ, а втор Федерер, кој е трет на АТП-листата, но има повеќе поени од вториот...

Само еден тенисер на поканата на Вимблдон одговори со титула

Организаторите на гранслем-турнирот Вимблдон одредија дел од тенисерите што ќе играат со покана, меѓу кои Багдадис во поединечна конкуренција и Хјут во игра на...

Седма рекордна титула за Карлсен на Вимблдон во шахот

Актуелниот светски првак по 13 кола освои девет поени, забележувајќи пет победи и осум ремија на еден од најстарите турнири во светот (се игра...

Ѓоковиќ супериорен на патот кон нова гранслем-доминација

Ѓоковиќ со сигурниот триумф на Австралија опен (рекордна седма титула) е актуелен шампион на три гранслем-турнира. Со победа и на Ролан Гарос вторпат во...

Лејвер и тенисот одбележуваат 50 години од последниот календарски гранслем

Во 1969 година Австралиецот Лејвер вторпат триумфира на четирите најголеми турнири во една година, нешто што не му успеа на ниту еден тенисер досега,...

Мареј ќе добие статуа пред комплексот „Вимблдон“

Тој вчера загуби во пет сета во 1-то коло на Австралија опен, а од „Сеанглискиот клуб“ најавија дека наскоро пред терените на Вимблдон се...

Вимблдон ќе се шири, го купи соседниот голф-клуб

Реализацијата на најголемото проширување во историјата на Вимблдон, тројно повеќе од сегашната површина, сигурно ќе има големи импликации врз тенискиот турнир во целина, пред...

Гранслемите се разминаа во решавачкиот сет

Австралија сака тајбрејк до 10 поени во решавачкиот сет (петти за мажи, трети за жени), Ролан Гарос е без тајбрејк, Вимблдон воведе по 12-12...