1.8 C
Skopje
25.10.2021 - 4:07

Ознака: вимблдон

Првпат во 4-то коло има повеќе тенисери над 30 години

Повеќе тенисери постари од 30 години отколку помлади се пласираа во 4-то коло на машкиот дел од гранслем-турнирот во Вимблдон, првпат во т.н. опен...

Федерер го „здроби“ Беретини за само 74 минути!

Роџер Федерер и покрај своите 37 години, покажа дека е „мајстор“ на Вимблдон, откако се пласираше во четврт-финалето во „лудиот понеделник“, декласирајќи го својот...

Ѓоковиќ по 11 пат во четврт-финалето на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ без големи проблеми се пласираше во четврт-финалето на Вимблдон, откако со 6:3/6:2/6:3 го победи 21-годишниот Французин Иго Умбер, за да обезбеди дуел...

Халеп стави крај на бајката на Коко Гоф

Настапот од соништата на 15-годишната Коко Гоф на Вимблдон заврши во четвртото коло, откако поранешната светска тенисерка број 1, Симона Халеп стигна до убедлива...

Шампионите на Вимблдон добиваат само намалена копија на пехарот

Пехарот за машкиот победник (од 1887 год.) е позлатен, висок 46 см, со дијаметар од 19 см, а трофејот за жените-победнички на Вимблдон (од...

Стерилизација со пареа за беспрекорни терени на Вимблдон

За терените на Вимблдон секоја година се употребуваат девет тони семе, а потребни се околу 15 месеци за да се подготви стандарден гранслем-терен со...

Китинов: Ми беше привилегија што играв на Вимблдон

Во мое време на Вимблдон се играше побрз тенис, имаше повеќе истрчување на мрежата, со квалитетни повратни и скратени удари, нешто што денес многу...

Шампионот Ѓоковиќ со убедлив старт на Вимблдон

Актуелниот шампион Новак Ѓоковиќ убедливо го стартуваше походот кон петта титула од Вимблдон, откако со 6:3/7:5/6:3 го порази Германецот Филип Колшрајбер. Србинот мораше да се...

Вимблдон е врвен спортски настан со кралски шмек

За да се биде дел од кралската ложа на централниот терен, меѓу 74-та „привилегирани“, мора да се има кралско, аристократско потекло, да се биде...

Вимблдон со два покриени терени „ќе игра против дождот“

Вкупниот награден фонд на гранслем-турнирот во Вимблдон годинава е 42,47 милиони евра, од тоа победниците во двете конкуренции ќе добијат по 2,63 милиони евра...