1.8 C
Skopje
25.10.2021 - 4:27

Ознака: вимблдон

Осигурување ќе го обесштети Вимблдон

Организаторите на тенискиот турнир Вимблдон ќе добијат 114 милиони евра обесштетување од осигурителна компанија, поради откажувањето на турнирот што дојде како последица на пандемијата...

Одложена е уште една голема летна спортска манифестација за годинава

Како последица од пандемијата на коронавирусот, првпат по Втората светска војна е откажан и тенискиот гранслем-турнир Вимблдон. По Европското првенство во фудбал и Летните...

Тениска кокоманија и во Њујорк

Младата 15-годишна Коко Гоф стигна до третата рунда на гранслем- турнирот во Њујорк, во која беше елиминирана од бранителката на титулата, Наоми Осака По Вимблдон...

Епското финале на тениските „вонземјани“ го доби Ѓоковиќ

Во финалето на Вимблдон, кое траеше рекордни 4,57 часа, Ѓоковиќ го совлада Федерер со 7-6, 1-6 7-6, 4-6, 13-12. Ѓоковиќ сега има 16 гранслема,...

Ѓоковиќ славеше во историското финале на Вимблдон

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ (32) го совлада големиот ривал Роже Федерер (37) во историското финале на тенискиот гранслем-турнир Вимблдон, славејќи во пет сета,...

Халеп ја „уништи“ Серена и го крена трофејот од Вимблдон!

Симона Халеп експресно ја победи Серена Вилијамс со 6:2/6:2 во уште едно еднострано женско финале на Вимблдон, за да ја освои својата втора гренд...

По 12 години тројцата први фаворити се во полуфиналето

За пласман во неделното финале денеска играат Федерер - Надал и Ѓоковиќ - Агут Во денешните дуели на тенискиот гранслем-турнир во Вимблдон првпат по 12...

Лесните победи на Вилијамс и Халеп навестуваат неизвесна борба за титулата...

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24-та гранслем титула и осма од тревните терени на Вимблдон, откако во дуелот...

Испишана тајбрејк-историја на Вимблдон

Во мечот во машки двојки при резултат 12-12 во петтиот сет, се играше тај-брек, прв историски на Вимблдон во решавачки сет, што го добија...

Моќта на „големата тројка“ ја создаде загубената тениска генерација

Вимблдон останува, како и во последните години, тежок „залак“ за младите играчи. Додека „големата тројка“ продолжува да блеска на тревните терени во Лондон, лесно...