Ознака: вимблдон

Ѓоковиќ: Вимблдон историски се случуваше во многу важни фази од мојот...

Ѓоковиќ е четвртиот тенисер во опен ерата со четири титули по ред на Вимблдон, вкупно седум, откако во финалето го победи Кирјос со 3-1 Србинот...

Прва гранслем-титула за Рибакина и за Казахстан

ТЕНИС - ВИМБЛДОН Елена Рибакина стана првата тенисерка од Казахстан што триумфирала на гранслем-турнирот Вимблдон, со победата во финалето над Онс Жабер од Тунис со...

Ѓоковиќ го освои 21-от гранлсем-трофеј и се доближи до Надал

Еден од најдобрите тенисери на денешницата, Новак Ѓоковиќ, по седми пат го освои Вимблдон (четврти пат едноподруго), со што стигна до неговиот 21-ви гранслем-трофеј...

Сменетиот пристап по Мелбурн го одведе Кирјос до височините што му...

Пласманот на Ник Кирјос во финалето на гранслем-турнирот Вимблдон, во кое тој денеска ќе се соочи со фаворизираниот Новак Ѓоковиќ (од 15 часот), се...

Рибакина со пресврт стигна до нејзиниот прв гранслем-трофеј

Казахстанската тенисерка Елена Рибакина е освојувачка овогодишното издание на гранслем-турнирот Вимблдон, откако во финалето ја совлада Тунижанката Онс Жабер со 3-6, 6-2 и 6-2...

Ѓоковиќ во 11-то полуфинале

ТЕНИС - Вимблдон За Новак Ѓоковиќ кажува многу тоа дека негативата од два сета на тенискиот гранслем-турнир Вимблдон во денот кога едвај бил на најдоброто...

Ивановски избори осминафинале на јуниорскиот Вимблдон

Македонски тенисер, Калин Ивановски се пласира во осминафиналето на јуниорскиот турнир на Вимблдон. Македонецот попладнево во шеснаесеттинафиналето го победи 11-от носител, Родриго Пачеко Менедез...

Вимблдон им забрани настап на тенисерите од Русија и од Белорусија!

Забраната важи само за тенисер(к)ите, што значи дека тренерите, судиите и физиотерапевтите ќе можат да бидат вклучени на турнирот Организаторите на тенискиот гранслем-турнир на Вимблдон,...

Почнува шаховскиот Вимблдон

Светскиот шаховски првак Магнус Карлсен утре ќе ја почне својата нова сезона, со настапот на турнирот во Вајк ан Зе (Холандија), турнир често именуван...

Барти: Чудо е што воопшто играв на Вимблдон

Ова е втор гранслем-трофеј за Барти, по оној на Ролан Гарос во 2019 година ТЕНИС Австралиската тенисерка Ешли Барти (25), моментно првиот женски рекет во светот,...