Ознака: Вилијам Голдман

Почина сценаристот на „Буч Касиди и Санденс Кид“

Познатиот американски сценарист и добитник на два „оскар“, Вилијам Голдман, почина во саботата во Њујорк на 88-годишна возраст, како последица на рак на дебелото...