Ознака: Виктор Орбан

Унгарија одобри повеќе вакцини од која било друга држава притисната од...

Унгарските власти завчера ги одобрија за итна употреба вакцината на кинеската компанија „Кансино“, како и индиската верзија на вакцината на „Астра зенека“ со што...

Заминувањето на Орбан ги зголеми тензиите во европската семејна расправија

Односот на Виктор Орбан со неговото семејство од Европскиот парламент конечно дојде до прекин. По годините исполнети со тензии, многумина членови на Европската народна...

Пратениците од партијата на Орбан ја напуштаат ЕПП

Владејачката унгарска партија Фидеш ѝ порача на групата на Европската народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент дека нејзините пратеници се повлекуваат од таа група. Во...

Орбан се вакцинираше со кинеската вакцина

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, прими вакцина против коронавирус, што ја изработи кинеската компанија „Синофарм“. „Вакциниран“, објави Орбан на својот Фејсбук профил, заедно со видеото во...

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за одблокирање на патот...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, како и работен...

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со повеќе политичари од регионот...

Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе...

Ветото го остави Орбан изолиран

Унгарскиот премиер Виктор Орбан претпоставуваше дека другите 25 земји-членки на ЕУ ќе престанат да вршат притисок за клаузулата за владеењето на правото, со цел...

Падот на основачот на Фидеш: Од мегафон на Орбан до учесник...

Јозеф Сајер му беше близок соработник на унгарскиот премиер на патот од дисидентство до десничарски популизам Авторка: Лили Бајер Политико Како што се прошири веста дека еден...

Орбан не можеше да замижи за секс-скандалот на неговиот сојузник

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го осуди однесувањето на европратеникот Јозеф Сајер од неговата партија Фидеш, по учеството на Сајер во секс-скандал во Брисел, кое...