7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 1:34

Ознака: Виктор Орбан

Доби ли Орбан достоен предизвикувач во предводникот на обединетата опозиција?

Унгарскиот политичар без партиски афилијации, Петер Марки-Зај, е избран од опозицијата да му се спротивстави на премиерот Виктор Орбан на изборите в година, пренесуваат...

Орбан и Вучиќ го одбележаа железничкото поврзување на двата погранични региона

Со симболичното стегнување на завртките на новите шини во присуство на неколку илјади граѓани од двете страни на границата, премерот на Унгарија, Виктор Орбан,...

Орбан застана на страната на Полска во спорот со ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изрази поддршка за одлуката на полскиот Уставен суд, кој во четвртокот ги прогласи законите на Европската Унија за некомпатибилни со...

Орбан: Брисел е проблем, а не решение

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави денеска дека ЕУ мора да ги повлече одлуките насочени кон борба против климатските промени, бидејќи, според него, тие...

Орбан: Брисел ја изневери Унгарија

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, изјави дека Брисел е слаба алка во заштитата на унгарската граница, нагласувајќи дека земјите членки на ЕУ треба да ги...

Мицкоски се сретна со Орбан, разговараа за пандемијата, мигрантите и политичките...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот на партијата, Александар Николоски, остварија средба со премиерот на Република Унгарија и претседател на сестринската партија ФИДЕШ,...

Орбан: Унгарија ќе биде меѓу последните што ќе ја напушти ЕУ

Унгарија мора да остане членка на Европската Унија за да обезбеди постојан пристап до нејзиниот единствен пазар, изјави денеска премиерот Виктор Орбан и посочи...

Папата Франциск стигна во Унгарија

Папата Франциск денеска пристигна во Унгарија, започнувајќи го краткиот престој во оваа земја каде што ќе разговара со премиерот Виктор Орбан. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Новиот декрет на Орбан наметнува строги рестрикции за книгите со ЛГБТ-тематики

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, со извршен декрет издаден во петокот ја ограничи продажбата на книги за деца и млади во кои се промовираат истополови...

Орбан: Ние сме црна овца во ЕУ

Унгарија одби да прифати илегални мигранти за време на кризата во 2015 година и тоа беше единственото разумно однесување за одбрана на земјата и...