Ознака: Викиликс

Еквадор: Асанж го поткопува нашето достоинство со лажни вести

Еквадор ги отфрли тврдењата на Викиликс дека планира да го исфрли основачот на организацијата Џулијан Асанж од својата амбасада во Лондон, нарекувајќи ги „лажни...

Австралија потврди дека Асанж има важечки пасош на таа земја

Австралија потврди дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, има важечки пасош за таа земја. Асанж, кој е во амбасадата на Еквадор во Лондон од 2012...

Потписниците на Преспанскиот договор на отстрел

ПОЛИТИЧКА КОИНЦИДЕНЦИЈА ИЛИ ОСМИСЛЕНА СИМУЛАЦИЈА Некако истовремено и двајцата потписници на Преспанскиот догoвор за краток временски период се најдоа во вкрстен оган и на отстрел...

Зошто Зоран Заев мора да добие Нобелова награда?

Со доделувањето Нобелова награда за мир на марионета, се заокружува нивниот проект за укинување на Македонија и Македонците како една нецивилизирана фарса на моќни...

Лондон понудил гаранции за Асанж да ја напушти еквадорската амбасада

Претседателот на Еквадор Ленин Морато изјави дека Велика Британија понудила доволно гаранции дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж нема да биде испорачан на некоја...

Радикалната еволуција на „Викиликс“

Веста дека против Џулијан Асанж е подигнато обвинение во САД претставува страшен преседан за медиумите, но и потсетник за драматичната трансформација на неговата организација...

Еквадорска судијка пресуди дека Асанж мора да се придржува кон новите...

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж мора да се придржува кон новите правила кои му ги пропиша Амбасадата на Еквадор во Лондон, одлучи еквадорската судијка...

Асанж бара подобри услови за комуникација

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж поднесе жалба до властите на Еквадор со која бара подобар пристап до каналите за комуникација додека престојува во Еквадорската...

И „Викиликс“ се вклучи во игра

Официјално, од 10 септември, со одлука на Собранието на РМ, во Македонија тече кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември, а...

Заев: Документот на „Викиликс“ е причина повеќе да се излезе на...

Премиерот Зоран Заев денеска коментирајќи ги документите што ги објави „Викиликс“ дека уште во 2008 година било прифатено името „Република Северна Македонија“ изјави дека...