Ознака: Викиликс

Обвиненијата против Асанж се напад врз слободата на медиумите

Додека едни правни експерти се занимаваат со тоа колкава е веројатноста основачот на Викиликс да биде екстрадиран и осуден во САД, други предупредуваат дека...

Ова е последната слободна генерација

Генерацијата што се раѓа сега е последната слободна генерација. Идентитетот на секое новороденче веднаш им станува познат на сите светски сили. Сето тоа мириса...

Им даваме азил на најугнетените документи

На својот вебсајт, Викиликс посочува едно интервју на Асанж за германски „Шпигел“ како извор на информации за тоа што организацијата прави и кои се...

ИЗБОР: Посебен прилог за Асанж

Читајте во печатеното издание на Нова Македонија Во викенд прилогот ИЗБОР Во две интервјуа, основачот на Викиликс вели дека генерацијата што се раѓа сега е последната...

Асанж уапсен

Британската полиција го приведе основачот на „Викиликс“ во еквадорската амбасада, откако неговите домаќини му го укинаа азилот поради наводно мешање во внатрешните работи на...

Во Еквадор уапсен шведски програмер, близок соработник на Асанж

Министерката за внатрешни работи на Еквадор, Марија Паула Ромо изјави дека е уапсено едно лице под сомнение дека е клучен играч на „Викиликс“. – Лице...

Еквадор тврди дека не знаел за барањата за екстрадиција на Асанж

Еквадор не бил запознаен за какво било барање за екстрадиција на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, пред да му биде укинет азилот во амбасадата...

Џулијан Асанж – борец за вистина или личност желна за публицитет

За неговите приврзаници, Џулијан Асанж е храбар борец за вистина, но за критичарите тој единствено бара публицитет и ги загрозува луѓето објавувајќи чувствителни информации,...

Песков: Се надеваме дека ќе бидат почитувани правата на Асанж

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека се надева оти Велика Британија ќе ги почитува сите права на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кого...

Еквадор: Асанж го поткопува нашето достоинство со лажни вести

Еквадор ги отфрли тврдењата на Викиликс дека планира да го исфрли основачот на организацијата Џулијан Асанж од својата амбасада во Лондон, нарекувајќи ги „лажни...