Ознака: Викиликс

Жената што внесе светлина во мрачниот живот на Асанж и натаму...

Њузвик Колумна на Стефанија Маурици „Човек најмалку е свој кога зборува во свое лице. Дајте му маска и ќе ви ја каже вистината“. Се сетив на...

Основачот на Викиликс осуден на 50 недели затвор

Британски суд вчера го осуди основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, на 50 недели затвор, поради прекршување на условната казна од пред речиси седум години,...

Бунтовничкиот дух на Асанж остана нескршен пред казната

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, беше осуден на затворска казна во траење од 50 седмици од судот во Лондон, поради кршење на прописите за...

Како живееше Асанж во еквадорската амбасада во Лондон

Основачот на  беше уапсен од британската полиција на 11 април во Амбасадата на Еквадор во Лондон, во која живееше од јуни 2012 година. Тој...

Апсењето на Асанж испровоцира милиони хакерски напади врз еквадорските институции

Повеќе државни институции на Еквадор биле цел на над 40 милиони сајбер-напади по апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, во еквадорската амбасада во...

Kројачи на судбини

Непринципиелно е да се зборува за слобода на медиумите, а да му се ситиме на Асанж дека го стигнала правдата зашто не бил вистински...

Асанж ја користел еквадорската амбасада за шпионирање?

Еквадорскиот претседател Ленин Морено порача дека активностите на Асанж ги прекршиле условите за азил, кој му беше доделен откако во Шведска беше обвинет за...

По апсењето на Асанж следува објавување на илјадници тајни документи?

Апсењето на основачот на Викиликс ги разгоре шпекулациите за т.н. осигурување, односно големи енкриптирани фајлови, со илјадници тајни документи што би можеле да бидат...

Асанж настрада во сопствената шпионска игра?

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж неколкупати ги прекршил условите за азил и се обидел да ја искористи амбасадата на Еквадор во Лондон како „центар...

Робинсон: Еквадор шири лаги за Асанж

Адвокатката на уапсениот основач на Викиликс, Џулијан Асанж, вели дека Владата на Еквадор ширела лаги за неговото однесување во амбасадата во Лондон. Џенифер Робинсон изјави...