25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:17

Ознака: Викиликс

Објавена прва снимка од Асанж во затвор

Агенцијата „Рипли“ објави прва видео снимка од основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж од строго обезбедуваниот затвор Белмарш во Лондон. Асанж таму моментално служи затворска казна...

Еквадор тврдеше дека престојот на Асанж ги чини милиони, но сумата...

Престојот на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во амбасадата на Еквадор во Лондон чинел 800.000 долари, а не шест милиони, како што претходно соопшти...

„Викиликс“ објави снимка за која тврди е доказ за лажно слетување...

На интернет се појавија снимки кои наводно покажуваат дека познатото видео за слетувањето на Месечината е лажно, односно дека не е снимено на тој...

Земјата што го штитеше Асанж ќе ги предаде неговите тајни

Државнoто јавно обвинителство на Еквадор го информираше адвокатот на Џулијан Асанж дека досиејата, компјутерот, мобилните телефони и другите електронски уреди на ко-основачот на „Викиликс“...

Следното сослушување за екстрадицијата на Асанж закажано на 30 мај

Следното сослушување во врска со екстрадицијата на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е закажано за 30 мај, пренесува ТАСС. Претседателот на судот, Мајкл Сноу,...

Жената што внесе светлина во мрачниот живот на Асанж и натаму...

Њузвик Колумна на Стефанија Маурици „Човек најмалку е свој кога зборува во свое лице. Дајте му маска и ќе ви ја каже вистината“. Се сетив на...

Основачот на Викиликс осуден на 50 недели затвор

Британски суд вчера го осуди основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, на 50 недели затвор, поради прекршување на условната казна од пред речиси седум години,...

Бунтовничкиот дух на Асанж остана нескршен пред казната

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, беше осуден на затворска казна во траење од 50 седмици од судот во Лондон, поради кршење на прописите за...

Како живееше Асанж во еквадорската амбасада во Лондон

Основачот на  беше уапсен од британската полиција на 11 април во Амбасадата на Еквадор во Лондон, во која живееше од јуни 2012 година. Тој...

Апсењето на Асанж испровоцира милиони хакерски напади врз еквадорските институции

Повеќе државни институции на Еквадор биле цел на над 40 милиони сајбер-напади по апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, во еквадорската амбасада во...