-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 12:32

Ознака: визна либерализација

Могерини: Косово ги исполнува сите услови за добивање визна либерализација

Канцеларијата на Европската Унија (ЕУ) во Косово објави дека Косово ги исполнило сите услови за визна либерализација и иако земјите-членки на ЕУ ја носат...

Тачи пред состанокот во Берлин бара визна либерализација

Ден пред состанокот во Берлин, косовскиот претседател, Хашим Тачи изјави дека очекува визна либерализација. -Косово ги исполни сите критериуми и заслужува слободно движење како и...

Хоџа: Одлуката за визна либерализација за Косово, по изборите за Парламентот...

Министерката за евроинтеграции на Косово, Дурата Хоџа изјави дека од средбите што ги имала во повеќе земји на Европската унија сфатила дека укинувањето на...

Харадинај: Владата не е виновна што ЕУ доцни со визната либерализација...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по денешното барање на опозицијата за оставка на Владата поради неуспехот да се укинат европските визи за косовските граѓани, изјави...

Хоџа: Гласањето за визна либерализација за Косово можно е да се...

Министерката за евроинтеграции на Косово Дурата Хоџа изјави дека доколку не се обезбеди потребното мнозинство гласови „за“ визна либерализација за Косово во Советот на...

Хоџа: Одлуката за визна либерализација за Косово на почетокот на декември

Министерката за европски интеграции на Косово, Дурата Хоџа изјави дека прашањето на укинување на визите за косовските граѓани сега е целосно во рацете на...

Фајон: Поместувањето на границите би го дестабилизирало регионот

Претставничката на Социјалдемократите во Европскиот парламент, Тања Фијон, за време на дебатата за Србија предупреди дека не е сменета состојбата со медиумите, на неприспособена...

Косово очекува укинување на визите до крајот на годинава

Министерската за европски интеграции на Косово Дурата Хоџа очекува дека Европската унија до крајот на годинава ќе ги заврши процедурите за укинување на визниот...

ЕП гласаше за визна либерализација

Косовскиот претседател Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај, претседателот на Собранието Кадри Весели и другите државни раководители им го честитаа на косовските граѓани гласањето за...

Турција ќе ги интензивира ЕУ реформите, очекува визна либерализација

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека во претстојниот период приоритет за Турција ќе биде исполнување на реформите потребни за прием...