Ознака: визија

Европската стратегиска автономија повеќе не е табу-тема

Онаму каде што Франција гледа оправданост, другите стравуваат дека Европа ќе се сврти сама против себе, сметаат Џорџо Леали и Барбара Моенс од „Политико“ Украинската...

Како Европа ја вреднува работната сила од Балканот

Профитот на ЕУ над визијата за обединета Европа Изјавата на европски дипломат „зошто би ги внеле во ЕУ, кога на овој начин се поевтини како...

Аграрот во очај поради немањето визија

Тенденцијата на намалување на обработените земјоделски површини не е нова, објаснуваат инволвираните и истакнуваат дека таа нема да запре без добро осмислена и долгорочна...

Долгорочна визија или само декор за избори

Во колкава мера партиско-политичките програми се претвораат во реални јавни политики Во предизборниот период граѓаните беа сведоци на претставување на јавната сцена многу политичко-партиски програми....

Палмер во офанзива, Вашингтон без јасна визија

Нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина е еден од главните приоритети на САД, е оцената на заменик-помошникот на американскиот државен секретар и специјален...

Историска ревизија без визија

Рискантната промена на името не стана сигурна виза за влез во ЕУ, иако беше стопати ветувано и најавувано дека тоа е единствениот услов. Сега...

Животни со изострена ноќна визија

Бувовите се познати како ноќни птици, спијат во текот на денот, а се активни ноќе Повеќето ноќни животни имаат способност да гледаат добро во мрак,...

Кинеска визија за нов светски поредок

Кинескиот претседател Си Џинпинг ги повика земјите во светот да преземат концентрирани напори и заеднички да ја обликуваат иднината на човештвото, во обид да...

Нова визија за ЕУ

Францускиот претседател предупредува дека ЕУ како институција мора да се реформира за да спречи приклонување кон национализмот на нејзините земји-членки Францускиот претседател Емануел Макрон предложи...

Нова визија за ЕУ

Францускиот претседател предупредува дека ЕУ како институција мора да се реформира за да спречи приклонување кон национализмот на нејзините земји-членки Францускиот претседател Емануел Макрон предложи...