Ознака: виза

НЛБ Банка и Виза генерални спонзори на најновиот филм на Милчо...

НЛБ Банка и Виза се Генерални спонзори на најновото филмско остварување „Кајмак“ на познатиот македонски филмски режисер и сценарист Милчо Mанчевски кое започнува да...

Кина ја олеснува визната политика за странци вакцинирани со кинески вакцини

Кина ја олесни визната политика за странците кои примиле кинески вакцини против ковид-19, кои влегуваат во копнениот дел на земјата од Хонгконг, објави Кинеската...

Од 1 јануари на Британците ќе им треба виза за влез...

Францускиот државен секретар за европски прашања, Клемон Бон, денеска изјави дека на британските државјани по брегзитот, можеби ќе им бидат потребни визи доколку сакаат...

Прилепчанец земал 1.600 евра со лажно ветување дека ќе обезбеди визи...

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против 38-годишниот Д.М. од Прилеп, поради сомнение дека сторил кривично дело „измама“. Во февруари минатата година пријавениот остварил контакт со...

Визните процедури ги оставија странските студенти во САД ни на небо,...

Враќањето во американските образовни институции е доведено во прашање за околу еден милион студенти од странство Авторки: Меган Специја и Марија Аби-Хабиб Њујорк тајмс Оливер Филкокс беше...

Кои се најмоќните светски пасоши во ерата на ковид-19?

Пред само неколку месеци, светот уживаше во најголемата слобода на движење во неговата историја. Воздушниот сообраќај бележеше континуиран подем со децении. „Хенли Паспорт Индекс“,...

САД нема да му дадат виза на Зариф

САД нема да му дадат виза на иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џaвад Зариф, кој планираше во ОН со функционери од светот да...

Визата на Кузнецова предизвика дипломатски спор?

Руската амбасада во САД вложи протестна нота до Стејт Департментот на САД во врска со проблемот со издавање виза за руската тенисерка Светлана Кузнецова,...

Грција дала пет илјади златни визи на инвеститори во недвижности

Грција дала 5.000 „златни визи“ на странци кои инвестирале во недвижности во вредност од над 250.000 евра, јави агенцијата АНА. Во текот на првата година, побарувачката...

Абрамович доби израелско државјанство

Рускиот тајкун и сопственик на Челзи, Роман Абрамович денеска доби израелско државјанство и ќе се пресели во Тел Авив, објавија израелските медиуми. Порталот „Јанет“,...