Ознака: Виетнам

Тајфун го погоди Виетнам: најмалку две жртви и повеќе од 20...

Најмалку две лица загинаа, а два рибарски брода со 26-член екипаж се потопени во налет на тајфунот Молава во Виетнам, кој се смета за...

Виетнамската полиција запленила над 320 илјади користени кондоми наменети за препродавање

Виетнамската полиција запленила повеќе од 320.000 употребени кондоми кои требало повторно да бидат продавани, пренесува Би-би-си. Локалните медиуми објавиле фотографии од десетици кеси полни со...

Виетнам евакуира 80 илјади луѓе поради нови случаи на ковид-19

Виетнам евакуира 80.000 луѓе, претежно домашни туристи од познатата туристичка дестинација Дананг, откако тестовите на тројца граѓани за коронавирус се покажаа позитивни, пренесува „Ројтерс“. Откако...

Уапсени кибер-измамници во Виетнам, украле пет милиони долари

Полицијата во Виетнам уапси 11 луѓе осомничени дека во земјата преку интернет вршеле измами и незаконски стекнувале имоти. Се претпоставува дека на тој начин дошле...

Америка се прости од агентот што тргна во „крстоносна војна“ против...

Грижата на совеста во Виетнам го наведе на заклучок дека агенцијата е „злонамерна сила“, за што тој сведочеше во мемоарите „Смртоносни измами“ Ралф В. Мекгихи,...

Виетнам може да дели лекции за справување со заразата

Пристапот на Виетнам во борбата против коронавирусот доби пофалби од Светската здравствена организација, со што азиската држава во која досега нема смртни случаи, покрај...

Германската полиција разби синџир на трговија со луѓе од Виетнам

Повеќе од 700 полицајци извршија престрес на 30 домови и компании низ цела Германија, како дел од акцијата против трговија со луѓе од Виетнам,...

Првите тела од „камионот на смртта“ вратени во Виетнам

Телата на 16 од 39 Виетнамци кои беа пронајдени мртви во камион со ладилник минатиот месец во близина на Лондон, денес пристигнаа во Виетнам,...

Уште едно лице обвинето за случајот со „камионот на смртта“

Британската полиција обвини 23-годишен маж од Северна Ирска за кривично дело трговија со луѓе, како дел од истрагата за смртта на 39 Виетнамци пронајдени...

Идентификуваше жртвите од „камионот на смртта“

Полицијата ги идентификуваше сите жртви од „камионот на смртта“ во кој беа пронајдени 39 тела на мигранти од Виетнам на 23 октомври годинава. Во...