Ознака: Виетнам

Виетнамец осуден на пет години затвор откако заразил осум лица со...

Маж во Виетнам е осуден на пет години затвор затоа што го пренел коронавирусот на други лица. Со тоа, осудениот ги прекршил строгите мерки...

Тунелите во Кучи

На периферијата на главниот град на Виетнам постои комплексен систем на тунели што се протегаат повеќе од 193 километри, многумина веруваат дека тоа се...

Во Виетнам расте бројот на заразени

Виетнамските власти денес објавија забрана за дојдовни меѓународни летови кон Ханој и исто така ги заострија рестриктивните мерки во главниот град, откако во изминатиот...

И Виетнам разви вакцина против коронавирус

Вакцината против ковид-19 што ја разви Виетнам, наречена „наноковакс“, треба да биде достапна до четвртиот квартал на оваа година, објави виетнамската влада. Виетнам вакцинира повеќе...

Најголемата пештера на светот го редуцира бројот на посетители

Во пештерата Сон Донг во Виетнам која важи за најголема на светот и денес е туристичка атракција, масовниот туризам е спречен така што е...

Тајфун го погоди Виетнам: најмалку две жртви и повеќе од 20...

Најмалку две лица загинаа, а два рибарски брода со 26-член екипаж се потопени во налет на тајфунот Молава во Виетнам, кој се смета за...

Виетнамската полиција запленила над 320 илјади користени кондоми наменети за препродавање

Виетнамската полиција запленила повеќе од 320.000 употребени кондоми кои требало повторно да бидат продавани, пренесува Би-би-си. Локалните медиуми објавиле фотографии од десетици кеси полни со...

Виетнам евакуира 80 илјади луѓе поради нови случаи на ковид-19

Виетнам евакуира 80.000 луѓе, претежно домашни туристи од познатата туристичка дестинација Дананг, откако тестовите на тројца граѓани за коронавирус се покажаа позитивни, пренесува „Ројтерс“. Откако...

Уапсени кибер-измамници во Виетнам, украле пет милиони долари

Полицијата во Виетнам уапси 11 луѓе осомничени дека во земјата преку интернет вршеле измами и незаконски стекнувале имоти. Се претпоставува дека на тој начин дошле...

Америка се прости од агентот што тргна во „крстоносна војна“ против...

Грижата на совеста во Виетнам го наведе на заклучок дека агенцијата е „злонамерна сила“, за што тој сведочеше во мемоарите „Смртоносни измами“ Ралф В. Мекгихи,...