14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 14:21

Ознака: Виена

Од 2010 до 2018 година емисиите на стакленички гасови се зголемиле...

Анализа на Универзитетот во Виена Виенскиот универзитет за природни ресурси и биолошки науки (БОКУ), заедно со Институтот за истражување на влијанието на климата во Берлин,...

Јавниот превозник во Виена ќе насели два милиони пчели

Јавниот превозник во Виена, Австрија, планира до идното лето да насели околу 80 пчелни друштва со вкупно два милиони пчели на своите зелени површини...

Фејзулаи пукал сам, но имал поддршка од исламисти

Истрага за терористичкиот напад во Виена Истрагата на австриската полиција во случајот со терористичкиот напад на почетокот на ноември во Виена дошла до заклучок дека...

Регистриран земјотрес со епицентар во близина на Виена

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала се случил вечерва во област недалеку од Виена, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). ЕМСЦ првично извести...

Протести и контрапротести во Виена поради новите мерки

Виена повторно преплавена со демонстранти незадоволни од мерките против ширењето на коронавирусот. Центарот на австриската престолнина е блокиран. Една група демонстранти се противи на новите...

Грац е пошармантен од Виена, Вербје е полно со фантастични места

Неправедно запоставени места Кога ќе помислите на најубавите градови во Европа, сигурно први на памет ви паѓаат Париз, Рим, Венеција, Прага. Овие градови се навистина...

Првичниот извештај укажува на грешки на австриските служби пред нападот во...

Австриските служби за уставност и контратероризам направиле огромни грешки во врска со осомничениот за терористичкиот напад во Виена, Кујтим Фејзулаи. Вакви резултати произлегуваат од...

Уапсено уште едно лице поврзано со терористичкиот напад во Виена

Австриската полиција уапси едно лице за кое се сомнева дека е соучесник во терористичкиот напад на 2 ноември, за кој е осомничен Кујтим Фејзулај....

Виенскиот новогодишен концерт првпат ќе се одржи без публика

Виенската филхармонија во салата „Музикферајн“ за првпат ќе го одржи својот традиционален новогодишен концерт на 1 јануари, без публика, поради пандемијата на ковид-19. Со...

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и може да постигне најбрзи...