4.8 C
Skopje
29.1.2022 - 15:28

Ознака: Виена

„Блумберг“: Виена е една од најдобрите туристички дестинации оваа година

Американскиот бизнис-портал „Блумберг“ и британскиот весник „Индипендент“ ја вброија Виена во листата на најдобри туристички дестинации за оваа година. Според властите на австриската престолнина,...

(ВИДЕО) Инциденти и приведувања на масовен протест во Виена

Илјадници противници на епидемиолошките мерки и на најавената задолжителна вакцинација попладнево протестираат во Виена, а како и претходните демонстрации и овие беа одбележани со...

По една година пауза, се враќаат божиќните базари во Виена

По минатогодишната пауза, се враќаат божиќните базари во Виена. Целиот плоштад пред градското собрание е ограден, а посетителите што се вакцинирани или го прележале...

Во Виена татко му ги исекол прстите на синот, синот му...

Семејна расправија во Виена заврши со тешки повреди на сите учесници. Се работи за Австријци со српско потекло. Портпаролот на виенската полиција Кристофер Верхњак изјави...

Виена го добива првиот зелен аеродром во Европа

Аеродромот во Виена е на пат да стане првиот зелен аеродром во Европа бидејќи во моментот во него се создава најголемата фотоволтаична централа во...

Од 2010 до 2018 година емисиите на стакленички гасови се зголемиле...

Анализа на Универзитетот во Виена Виенскиот универзитет за природни ресурси и биолошки науки (БОКУ), заедно со Институтот за истражување на влијанието на климата во Берлин,...

Јавниот превозник во Виена ќе насели два милиони пчели

Јавниот превозник во Виена, Австрија, планира до идното лето да насели околу 80 пчелни друштва со вкупно два милиони пчели на своите зелени површини...

Фејзулаи пукал сам, но имал поддршка од исламисти

Истрага за терористичкиот напад во Виена Истрагата на австриската полиција во случајот со терористичкиот напад на почетокот на ноември во Виена дошла до заклучок дека...

Регистриран земјотрес со епицентар во близина на Виена

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала се случил вечерва во област недалеку од Виена, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). ЕМСЦ првично извести...

Протести и контрапротести во Виена поради новите мерки

Виена повторно преплавена со демонстранти незадоволни од мерките против ширењето на коронавирусот. Центарот на австриската престолнина е блокиран. Една група демонстранти се противи на новите...