7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 1:36

Ознака: видеоигра

Во мозокот на мајмун биле вградени чипови за да може да...

Објавено беше видео на кое се гледа мајмун со вградени импланти во мозокот, благодарение на кои тој игра едноставна видеоигра. Станува збор за почетен...

„Сајберпанк 2077“ излезе наспроти предупредувањата за ризикот по здравјето

Една од најскапите видеоигри досега направени, „Сајберпанк 2077“, беше објавена откако нејзините креатори ветија дека ќе ја поправат графиката, за која се јави загриженост...

Дејвид Бекам заработува 70 милиони долари од видеоигра

Дејвид Бекам наводно заработува повеќе од фудбалска видеоигра отколку што некогаш заработил во текот на својата кариера на професионален фудбалер. Фудбалкската легенда (43), кој се...

Во САД прва видеоигра – лек за деца со АДХД-синдром

Можеби не изгледа како и другите популарни видеоигри, но играта „ЕндеворРХ“ на компанијата „Акили интерактив“ со сигурност може да влезе во историјата како прва...

Се прави видеоигра за постапокалиптично Скопје

На игра со наслов „Скопје“ работи македонското студио за развој на игри „Дарк-1“ (Dark-1) . Целта е да се долови безвременскиот дух на Скопје...

Играта „Витези на старата република“ можеби ќе добие филм

Фановите на видеоиграта „Витези на старата република“ посакуваат филм уште откога излезе оваа видеоигра во 2003 година. Многумина веруваат дека креаторите на играта на...