Ознака: вештачка интелигенција

Се бара глобална забрана за потенцијалните „роботи-убијци“

Со децении, филмовите и сериите со роботи како што се „Терминатор“, „Блејд ранер“ и „Вестворлд“ ги предупредуваат гледачите дека потпирањето на вештачката интелигенција е...

Третман за Паркинсонова болест со помош на вештачка интелигенција

Центарот за национална технолошка иницијатива при Далекоисточниот федерален универзитет (ДВФУ) во Русија почна со собирање специјални податоци за формирање систем за предвидување на развојот...

Вештачката интелигенција може да изврши проценка на карактерот преку селфи-фотографија

Технологијата за препознавање на лицето може да изврши проценка на какактеристиките на една личност преку анализа на селфи-фотографиите, тврди студијата од истражувањата на два...

Вештачката интелигенција може да ги предвиди следните жаришта на заразата?

Вештачката интелигенција беше во можност да предвиди каде ќе дојде до зголемување на бројот на заболени од коронавирус во Велика Британија и во САД...

Вештачката интелигенција сѐ уште не е на нивото на кое човештвото...

Вештачката интелигенција, од нејзиниот зачеток во 70-тите години на минатиот век до денес, не е стигната на нивото на кое човештвото се надеваше. Напредок,...

Бјорк и „Мајкрософт“ создаваат музика со вештачка интелигенција што се...

Бјорк соработуваше со „Мајкрософт“ за да создаде музика генерирана од вештачка интелигенција, заснована врз променливите временски модели и позицијата на сонцето. Именувана „Корсафн“, што...

И во иднина човечките вештини ќе бидат важни

Покрај напредокот во роботиката и вештачката интелигенција, човечкиот фактор и во иднина сепак ќе биде потребен на многу работни места. Истражувањата покажуваат дека се...

Вештачката интелигенција типува на Максим Вашер-Леграв

До овој одговор дошол аналитичар во „Експлориум“, изработувајќи студија, врз база на научни и шаховски податоци, а сето тоа е пресметано од вештачка интелигенција Вештачката...

Како Алaн Туринг и неговиот тест станаа легенди на вештачката интелигенција

Туринговиот тест е легендарен во областа на вештачката интелигенција. Ова е првиот тест што е предложен од визионерскиот британски математичар Алан Туринг во 1950...

Вештачка интелигенција ја прогнозира новата сезона на Премиер-лигата

Најголемите мозоци во спортската аналитика како „Опта“, „Гугл“ и „Сквока“, велат дека Манчестер сити пак ќе бие првак, ќе испаднат Њукасл, Норич и Шефилд,...