15.8 C
Skopje
25.10.2020 - 15:42

Ознака: ветувања

Политичките очекувања во расчекор со ветувањата и со довербата

По веќе виденото, со Париз и Макрон, можеме да заклучиме дека во политиката, а особено во надворешната политика, не постојат гаранции. Па, дури и...

Ветувања на самитот на ОН за климатските промени

Лидерите на повеќе држави и на најголемите компании и организации во светот објавија повеќе иницијативи за намалување на емисиите на штетни гасови и на...

Ќе може ли Фон дер Лејен да ги исполни ветувањата?

Новата претседателка на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лејен, во нејзината кратка кампања имаше многу различни ветувања, во обид да ги убеди пратениците...

Кери Лам се кае, но можеби е предоцна

Лидерката Кери Лам покажа извесно каење за случувањата во Хонгконг, што може да се заклучи според преписот од нејзиното обраќање дадено за време на...

Колку вредат ветувањата на Трамп?

Доналд Трамп, за време на претседателската кампања во 2016 година ветуваше работа, измени во судството, даде ветувања за мигрантите, ветувајќи го „ѕидот“... Но, дали...

Ветувањата останаа само ветувања

Премиерот Заев истакна дека нашата земја „испорача пример за сто проценти реформи, нема незатворени билатерални прашања, ние сме светол пример во регионот и доказ...

Кој и кому да му верува?

И што остана? Оние што веруваат во Бога и оние што веруваат во коцкарска среќа? Некој ќе рече - чекај малку, останаа и партиските...

Проекти и ветувања само на хартија

Доколку во изминатиот период се реализираа барем некои од ветувањата што им беа дадени на битолчани на сите претходни избори, сега Битола ќе беше...

Пелистер се дави во нереализирани ветувања

Повозрасните битолчани, а особено љубителите на спортот, сигурно се сеќаваат, но ова е добра можност со тоа да се запознаат и сегашните (по)млади генерации. Кога...