Ознака: вето

Македонија со вето да ја разбуди Европа

Се разбира дека Македонија нема ништо против зачленувањето на двете нордиски земји во Алијансата и повеќе од сигурно е дека кворумот за гласањето ќе...

Шолц го поздрави гласањето за заклучоците за францускиот предлог: Покрај вас...

Со објава на Твитер, германскиот канцелар Олаф Шолц попладнево го поздрави гласањето на македонското Собрание за заклучоците за францускиот предлог. – Го поздравувам гласањето на...

ГРОМ предлага Македонија да ги блокира Шведска и Финска во НАТО,...

Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ предлага Македонија да го искористи правото на вето за влез на Финска и Шведска во НАТО со јасно...

Прочитајте го францускиот предлог на македонски јазик

Владата го објави францускиот предлог за надминување на бугарското вето за почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ. Ги пренесуваме интегрално трите...

Се чека најавениот широк консултативен процес за модификуваниот француски предлог за...

Француското претседателство вчера преку нашето Министерство за надворешни работи до Владата достави предлог со идеи кои се однесуваат на нашите јавно изнесени позиции и...

Француското претседателство завршува, нема информации за нов предлог за тргање на...

Француското претседателство со ЕУ завршува денеска и нема нова иницијатива за тргање на бугарското вето за евроинтеграцијата на Македонија. Владата во Скопје тврди дека...

Бугарското Собрание го одобри францускиот предлог за тргање на ветото за...

Народното собрание на Бугарија денеска го одобри францускиот предлог за Македонија. За гласаа 170 пратеници, 37 беа против, а 21 воздржани. Усвоениот документ што го...

Петков го повика Ковачевски да го прифати францускиот предлог, дури и...

Бугарскиот премиер во заминување Кирил Петков денеска го повика македонскиот колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати францускиот предлог што би...

ИТН го повика Петков да декласифицира документи на расправата за Македонија

Со големо мнозинство пратениците од 47. Народно собрание на Бугарија се согласија да биде ставена како прва точка на дневниот ред на Парламентот предлогот-одлуката...

Вучиќ се надева на решение за тргање на ветото кон Македонија,...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се надева, но не е сигурен дека ќе се најде решение за тргање на бугарското вето и деблокада...