Ознака: ветинг

Владата не се откажува од ветингот во судството

Портпаролот на Владата, Душко Арсовски одговарајќи на новинарско прашање за ветингот во судството, информираше дека министерот за правда во првите 100 дена од мандатот...

Здружение на судии: Нема потреба за широка проверка на работата на...

Управниот одбор на Здружението на судиите заклучи дека правосудниот систем не е во состојба за да се спроведе проверка на судиите, односно т.н. ветинг. -...

И ветингот се преименува во прочистување

Изјавата на евроамбасадорот Жбогар дека „судството и не е во толку лоша состојба“, предизвика реакции на зачуденост во македонската јавност, со оглед на фактот...

Заев и Жбогар имаат спротивни ставови за ветингот

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар смета дека препораката за ветинг во судството е последна опција и оти моментно нема потреба за такво нешто, додека премиерот Зоран...

Дескоска: Потребни се корекции во работењето на правосудните институции

Во организација на Институтот за европски политики (ЕПИ) и Асоцијацијата за развојни иницијативи „Зенит“ се одржа дијалог за јавни политики на тема „Имплементација на...

Ветингот како пинг-понг со државните службеници

Ветингот треба да се спроведува и преку таканаречени истраги, а и преку процени на компетенциите, вештините, личноста, имотот, работата, евентуалната поврзаност со криминални структури,...

Прв состанок на работната група за процесот на ветинг во МВР

Се одржа првиот состанок на работната група формирана од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по заклучок на Владата, која има задача да спроведе...

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда во „Тревник“

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на судиите и обвинителите, особено...

Заев: Ветингот во судството доцни поради недостаток на судии

Премиерот Зоран Заев рече дека законот за ветинг по предлог на ДУИ му бил доставен викендов, но не го разгледал. Тој вели дека останува на...

Разрешен претседателот на Уставниот суд на Албанија поради ветинг

Претседателот на Уставниот суд на Албанија, Башким Дедја е разрешен од функцијата, откако не можел да го објасни потеклото на својот имот. На функцијата беше...