Ознака: ветер

За викендот постудено за 10 до 15 степени, со снег и...

Локални врнежи од дожд во петок и значително намалување на температурите за 10 до 15 степени целзиусови од викендот, најавија од Управата за хидрометеоролошки...

Ветер и до 100 километри на час

Засилен ветер од северен правец најавуваат метеоролозите за денеска претпладне и околу пладне. Ветерот во западните делови на моменти ќе достигнува брзина до 100...

Утре ветер до 80 километри на час со локален снег

Променливо облачно време, со ветер што наместа ќе достигнува 80 километри на час, со локален слаб снег ќе има и утре во земјава. Преодно...

Силниот ветер предизвика материјална штета во Хрватска и Црна Гора

Силните ветрови и високите бранови кои во Јадранското Море достигнаа до пет метри височина, предизвикаа прекин на многу фериботски линии во хрватскиот град Сплит. Температурата...

Ветер со брзина од над 95 километри во Скопје и источните...

Ветер со брзина над 95 километри на час го зафати скопскиот, но и источниот дел од земјава. Од УХМР информираат дека силен ветер од северен...

Ветер со силина на ураган остави без струја 140.000 домаќинства во...

Урагански ветер вчера остави без електрична енергија 140.000 домаќинства во Чешка, соопшти националната компанија „Чешки енергетски претпријатија“. - Утврдивме 120 дефекти во системот за...

Под налетот на ураганот Флоренс драматично расте нивото на реките

Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс драматично се зголемува, предупредија метеоролозите откако денеска централниот дел од ураганот го погоди градот Рајтсвил...

Се урна зграда во Њујорк, една жена повредена

Една жена е повредена синоќа при делумно уривање на напуштена седумкатна зграда во Њујорк, за време на краткотрајно невреме. Како што соопшти градоначалникот на Њујорк,...