Ознака: ветер

Силниот ветер откорна дрво во Автокоманда

Силниот ветер, проследен со дожд, кој попладнево зафати некои делови од Скопје, откорна дрво од дворот на градинка во Автокоманда. Од УХМР покрај засилената облачност...

Од утре дожд, грмежи и силен ветер

Утре попладне и во текот на ноќта најпрвин во северните делови облачноста ќе се зголеми и на места ќе има пороен дожд со грмежи,...

Грција обвиена во сахарски песок

Грција е во обвивка од сахарска песок. Поради песокот, морето одвај може да се забележи од Акропол, објавува „Катимерини“. Ветерот од Либија дува и носи...

Силен ветер превртуваше камиони во Албанија

Невреме проследено со силен ветер и снежни врнежи ја зафати речиси цела територија на Албанија. Силниот ветер низ патиштата преврте три тешки товарни возила на...

Делови од Балканот зафатени од урагански ветер

Делови од јужна Босна и Херцеговина и Хрватска, како и Црна Гора и Косово минатата ноќ беа зафетени од силен ветер, што дуваше со...

Облачно со повремени врнежи од снег и силен ветер

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со...

Од вечерва силен североисточен ветер и пад на температурите

Поради нагло спуштање на многу студена воздушна маса од север во текот на ноќта и утре ќе дува силен североисточен ветер кој наместа ќе...

За викендот постудено за 10 до 15 степени, со снег и...

Локални врнежи од дожд во петок и значително намалување на температурите за 10 до 15 степени целзиусови од викендот, најавија од Управата за хидрометеоролошки...

Ветер и до 100 километри на час

Засилен ветер од северен правец најавуваат метеоролозите за денеска претпладне и околу пладне. Ветерот во западните делови на моменти ќе достигнува брзина до 100...

Утре ветер до 80 километри на час со локален снег

Променливо облачно време, со ветер што наместа ќе достигнува 80 километри на час, со локален слаб снег ќе има и утре во земјава. Преодно...