Ознака: ветер

Грција обвиена во сахарски песок

Грција е во обвивка од сахарска песок. Поради песокот, морето одвај може да се забележи од Акропол, објавува „Катимерини“. Ветерот од Либија дува и носи...

Силен ветер превртуваше камиони во Албанија

Невреме проследено со силен ветер и снежни врнежи ја зафати речиси цела територија на Албанија. Силниот ветер низ патиштата преврте три тешки товарни возила на...

Делови од Балканот зафатени од урагански ветер

Делови од јужна Босна и Херцеговина и Хрватска, како и Црна Гора и Косово минатата ноќ беа зафетени од силен ветер, што дуваше со...

Облачно со повремени врнежи од снег и силен ветер

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со...

Од вечерва силен североисточен ветер и пад на температурите

Поради нагло спуштање на многу студена воздушна маса од север во текот на ноќта и утре ќе дува силен североисточен ветер кој наместа ќе...

За викендот постудено за 10 до 15 степени, со снег и...

Локални врнежи од дожд во петок и значително намалување на температурите за 10 до 15 степени целзиусови од викендот, најавија од Управата за хидрометеоролошки...

Ветер и до 100 километри на час

Засилен ветер од северен правец најавуваат метеоролозите за денеска претпладне и околу пладне. Ветерот во западните делови на моменти ќе достигнува брзина до 100...

Утре ветер до 80 километри на час со локален снег

Променливо облачно време, со ветер што наместа ќе достигнува 80 километри на час, со локален слаб снег ќе има и утре во земјава. Преодно...

Силниот ветер предизвика материјална штета во Хрватска и Црна Гора

Силните ветрови и високите бранови кои во Јадранското Море достигнаа до пет метри височина, предизвикаа прекин на многу фериботски линии во хрватскиот град Сплит. Температурата...

Ветер со брзина од над 95 километри во Скопје и источните...

Ветер со брзина над 95 километри на час го зафати скопскиот, но и источниот дел од земјава. Од УХМР информираат дека силен ветер од северен...