22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 16:32

Ознака: ветерници

ЕУ започна истрага за увозoт на делови за ветерници од Кина

Европската Унија започна антидампиншка истрага за увозот на челични столбови од Кина што се користат во ветерници, објави службениот билтен на ЕУ. Истрагата започна по...

Трамп во бизарна војна со ветерниците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, одржа говор пред младите конзервативци во Флорида, посветувајќи еден дел на ветрот и ветрогенераторите, кои ги нарекува ветерници, пишува...

Патот на богданчани до ветерниците

Веќе повеќе години ветерниците во Богданци постојат, но за богданчани тие се како некој волшебник да им се истоварил таму во месноста Погана. Скоро...

Ветерниците го надминуваат планираното производство

Ветерниот парк „Богданци“ ќе се проширува со дополнително инсталирање на нови ветерни турбини. Во рамките на втората фаза од градбата, паркот ќе се прошири...

Дон Кихот против ветерниците дотерани со сармички

Морам да бегам. Што подалеку од колумнава, од сите оние што во име на иднината ја силуваат сегашноста. Тука Дон Кихот ќе беше затворен...

ЕБОР заинтересиран да вложи во ветерници во Миравци

Mинистерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествуваше на Годишните средби на Европската банка за обнова и развој кои се одржаа во Јордан истакна дека Европската...