Ознака: ветерани

Емотивните приказни на ветераните го обележија годинашниот „Макфест“

Мартинијан Кириловски со песната „Сто пати на ден“, чиј автор е Ристо Самарџиев, ја освои првата награда на „Макфест 2019“. Ова е негово шесто...

Серија А – лига на ветерани голгетери

Напаѓачот на Сампдорија, искусниот ветеран Фабио Кваљарела (36) успеа да го погоди противничкиот гол на 11 последователни натпревари оваа сезона, со што ја продолжи...

„Шара куп 2019“ во алпско скијање за ветерани

Здружението на спортски ветерани „Шарпланинец“ од Тетово, потпомогнато од Федерацијата на спортски ветерани на Македонија и од Агенцијата за млади и спорт, в сабота,...

Ватерполо ветераните на Вардар не се предаваат

Покрај дружењето и настапите на турнирите, една од главните цели е промоција на ватерполо спортот кај помладите генерации во Скопје и во Македонија, велат...

Ревијален меч на македонски легенди против ветерани на Црвена звезда

Македонски фудбалски легенди попладнево на помошниот терен на Работнички одиграа ревијален натпревар против ветераните на белградска Црвена звезда по повод празникот 13 Ноември, Денот...

Косово обвини 12 лица за злоупотреба на пензискиот фонд за ветерани

Главниот обвинител на Косово, Александар Луземи покрена обвиненија против 12 лица, вклучително и високи државни службеници, за злоупотреба на пензискиот фонд, наведувајќи дека осомничените...

Наместо за ветерани, Трамп троши на воени паради

Воената парада на американскиот претседател Трамп ќе се одржи на 10 ноември оваа година. Со воената парада ќе се одбележи 100-годишнината од крајот на...