Ознака: весник

Кибер-напад го попречи печатењето на неколку американски весници

Печатењето и дистрибуцијата на дневниот весник „Лос Анџелес тајмс“ и други американски весници, вклучително и изданијата на компанијата „Трибјун паблишиг“ како „Чикаго трибјун“ и...

Глава од човек оставена пред редакцијата на весник од Мексико

Непознати сторители, пред редакцијата на весникот „Експресо“, во мексиканскиот град Сијудад Викторија, оставиле отсечена глава од човек во фрижидер од стиропор, заедно со заканувачка...

74 години испишуваме историjа

ПО ПАТЕКИТЕ НА РАЃАЊЕТО НА ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ДНЕВЕН ВЕСНИК Со марш од околу 25 километри низ планински патеки го чествувавме легендарниот подвиг на партизаните, кои...

Последната колумна на саудискиот новинар

На арапскиот свет му се потребни слободни медиуми, пишува саудискиот новинар Џамал Кашоги во последната колумна за весникот „Вашингтон пост“ Неодамна на Интернет го разгледував...

Весник што ја знае важноста на колумните за неговиот имиџ и...

Две нови книги, „Погледи кон светилникот“ од авторите Венко Андоновски, Билјана Ванковска, Александар Русјаков, Сашо Клековски, Ефтим Клетников и Ставре Џиков и „Македонија во...

Полски весници излегоа од печат со празна насловна страница

Полски дневни весници објавија денеска отворено писмо до Европскиот парламент додека дел од водечките дневни весници излегоа од печат со празна насловна страница. Тие...

Весникот што може да ѝ помогне на Кина да се ребрендира

„Саут чајна морнинг пост“ (СЧМП) известува од Хонгконг веќе 115 години. Интернет-гигантот „Алибаба“ го купи весникот во 2015 година, во обид да го претвори...

Пет жртви во напад врз редакција на весник во САД

„Капитал газет“ излезе во печат само еден ден откако напаѓач со сачмарка и со димни бомби упадна во редакцијата на весникот од Анаполис и...

„Пензионер плус“ одбележува 10 години постоење

Весникот „Пензионер плус“ и веб-страницата на Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија (СЗПМ) одбележуваат 10 години од излегувањето. По овој јубилеен повод, на...

Ние сме „Нова Македонија“

Како прв македонски дневен весник, вграден во темелите на македонската државност, преку кој македонските граѓани ги осознаа своите корени, азбука, јазик, култура, со еден...