Ознака: Весли Со

Осуммина се пласираа во следната рунда

ИНТЕРНЕТ-ТУРНИР ВО ЗАБРЗАН ШАХ Магнус Карлсен, Весли Со и Хикару Накамура со по 6,5 поени, Јан Непомнијашчи и Тимур Раџабов, со по 6, Левон Аронијан...

Петмина во водство, Карлсен ремизира во првите четири партии

ИНТЕРНЕТ-ТУРНИР ВО ЗАБРЗАН ШАХ Хикару Накамура, Левон Аронијан, Данил Дубов, Тимор Раџабов и Весли Со се во водство со по 2,5 поени по првиот натпреварувачки...

Со пред Карлсен на турнирот во забрзан шах

Американскиот велемајстор (ВМ) Весли Со поведе на интернет-турнирот во забрзан и во брз шах во организација на Сент Луис (САД), откако беше најуспешен на...

Карлсен не успеа да ја освои четвртата светска титула

На првото СП во Фишеров шах, славеше Американецот Весли Со Актуелниот светски првак во класичен шах, двократен во забрзан (2014 и 2015 година) и трикратен...

Карлсен и Со финалисти на првото СП во Фишеров шах

Актуелниот светски првак во класичен шах, Норвежанецот Магнус Карлсен, и Американецот Весли Со ќе играат во големото финале на првото Светското првенство (СП) во...

Ново мерење на силите помеѓу шампионот и претендентот

На силниот турнир во Ставангер Карлсен и Каруана играат во 1-то коло, а досега меѓу себе одиграа 53 партии, во кои шампионот има 40...