9 C
Skopje
16.2.2019 - 19:14

Ознака: Верници

Висок процент верници, мал број познавачи на верата

Истражувањата во Македонија покажуваат дека над половина од населението во Македонија, или 52,4 отсто за себе сметаат дека се религиозни, 30,6 отсто дека се...

Традиционално одбележено Богојавление, испратени пораки за здравје и за среќа

Водици беше прославен насекаде низ земјите каде што живеат православни Македонци, првпат годинава и во Данска Православните верници и Македонската православна црква речиси во сите...

Православните верници го празнуваат Богојавление – Водици

Православните христијани денеска го празнуваат празникот Водици или Богојавление - денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во...

Какво е влијанието на религијата во македонското општество

Високи 69 отсто од македонските граѓани поддржуваат во образовниот систем да има предмети во кои се изучува религијата, а само 22 отсто сметаат дека...

Тажен и радосен ден во Бигорскиот манастир

Во изминативе два дена беа одржани богослужби и литургии посветени на отсекувањето на главата на свети Јован Крстител, патрон на манастирот Неколку стотици верници речиси...

Која е иднината на МПЦ по референдумот?

Ќе остане ли националниот предзнак како атрибут пред името на нашата црква ако евентуално дојде до промена на Уставот? Ако предзнакот „македонска“ се избрише...

Преображение северномакедонско

Во рок од пет години, ако не и за пократко, ќе се преобразат сите официјални документи: пасошите, меморандумите, царинските документи, личните карти, изводите, државјанствата,...

Над два милиона верници се собраа на Арафат на аџилак

Повеќе од два милиона муслимански верници се собраа на планината Арафат, во близина на Мека во Саудиска Арабија, на еден од врвовите на годишниот...

Бигорскиот манастир исполнет со верници од соседството и од Европа

Во чест на рождеството на свети Јован - Претеча (7 јули), патронот на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“, во саботата беше одржана божествена...

Бигорските убавини – мамка за туристите

Насекаде низ планините Кораб, Дешат, Бистра... блика чиста, студена и пивка вода со која ја гасневме жедта. Многу рекички и потоци се движат низ...